Sázkové kanceláři Maxi-Tip hrozí odejmutí licence. Řada sázkařů stále čeká na své peníze

07. 09. 2020 • 18:30
Jedné z kdysi největších kurzových sázkových kanceláří v Česku Maxi-Tip hrozí, že přijde o licenci. Podnět k jejímu odejmutí na ministerstvo financí přišel z pražského celního úřadu, jak pro INFO.CZ potvrdil jeho ředitel. „Vzhledem k závažným závěrům jedné z kontrol této sázkové kanceláře jsme podali na ministerstvo financí podnět k odejmutí licence,“ uvedl Josef Vachtl. Maxi-Tip v posledních týdnech a měsících nevyplácel klientům jejich výhry, a přestože to v posledních dnech částečně napravil, mnoho sázkařů stále zůstává bez peněz. 

Už téměř půl roku trvá agónie mnoha sázkařů při výběrech výher ze sázkové kanceláře Maxi-Tip. Ta totiž až do konce minulého týdne peníze téměř nevyplácela. Oficiálně z důvodu přechodu na nový, automatizovaný systém výplat. Sázkaři se ale obávají o finanční kondici firmy, jejíž byznys tvrdě zasáhla koronavirová epidemie a zrušená sportovní utkání. Až koncem minulého týdne prvním klientům přišly jejich několik měsíců staré výběry, mnoho dalších sázkařů však na své výhry stále čeká. O své peníze se bát nemusí, k jejich pokrytí případně slouží 30 milionová kauce, kterou Maxi-Tip složil při žádosti o licenci. Mnohem závažnější důsledky ne-výplat mohou vyplynout pro firmu samotnou.  

Jak totiž pro INFO.CZ uvedl ředitel pražského celního úřadu Josef Vachtl, jeho úřad po jedné z kontrol poslal na ministerstvo financí podnět k odebrání licence sázkové kanceláře. „Zjistili jsme závažné závěry, a proto jsme na ministerstvo financí odeslali podnět k odebrání licence,“ uvedl Vachtl. Během jiné kontroly úřad Maxi-Tipu udělil první pokutu za pozdní výběry: 85 tisíc korun.

Ministerstvo financí následně potvrdilo, že daný podnět již řeší. „Ministerstvo financí se samozřejmě daným podnětem zabývá, nicméně nelze předjímat výsledek,“ uvedla k našemu dotazu Anna Fuchsová z tiskového oddělení ministerstva financí. „Obecně lze jen upozornit na skutečnost, že ministerstvo financí je vázáno právními předpisy a zrušit základní povolení může pouze za striktně definovaných podmínek stanovených v ustanovení v zákoně o hazardních hrách.“

Ten vyjmenovává několik podmínek, proč může provozovatel o licenci přijít. V § 95 například říká, že ministerstvo může provozovateli zrušit základní povolení ve chvíli, kdy ten „opakovaně nebo závažným způsobem poruší povinnosti stanovené tímto zákonem.“ A to je právě současný případ. Na jiném místě totiž zákon uvádí, že provozovatel musí výhru vyplatit nejpozději do 60 dnů ode dne uplatnění nároku. Jak však uvádějí desítky sázejících, ti čekají na vyplacení výher často déle než tři měsíce.

Dodavatelé a věřitelé

Pokud by ministerstvo k odejmutí licence přistoupilo, bylo by to pro firmu likvidační. Jednoduché to ale Maxi-Tip nebude mít ani v případě, že jednání ministerstva o odebrání licence ustojí. Reputační zásah, který tato sázková kancelář v posledních týdnech mezi sázkaři utrpěla, je totiž poměrně výrazný a jen těžko si lze představit klienty, kteří by i do budoucna chtěli riskovat nevyplacení svých sázek – zvlášť když je na trhu etablovaná konkurence. Sázkaři navíc nejsou jediní, komu firma dluží peníze. Ta má stále nevypořádané závazky vůči některým obchodním partnerům a brzy by mohlo dojít i na držitele dluhopisů, které Maxi-Tip loni vydal. 

Paradoxně už v době emise firma věděla, že její finanční kondice není ideální. Varování se například objevuje ve zprávě auditora k finančním výsledkům za rok 2018, kde dotyčný píše, že je firma silně podkapitalizovaná, když během roku snížila svůj základní kapitál o více než 100 milionů korun na pouhých 18 milionů a že pochybuje o schopnosti firmy se na trhu udržet. Bohužel pro mnoho investorů, tato zpráva byla vypracována až v listopadu 2019 a do obchodního rejstříku založena letos v létě. 

Představenstvo společnosti již předtím pochopitelně vědělo, že se rok 2018 nepovedl. Jak 30. června 2019 sděluje ve zprávě akcionářům, ztráta za toto období dosáhla 25 milionů korun a kapitál firmy poklesl na 15 procent základního kapitálu. Situace na trhu byla tehdy špatná, horší než management počítal ve svých plánech. Trh byl napjatý, sázkovek mnoho, a sázkařů začalo ubývat. „Blbé podmínky“ z roku 2018 se navíc přelily i do první poloviny roku 2019, psal předseda představenstva Karel Kabrna akcionářům, což vše jen zkomplikovalo.

Firmě je tehdy jasné, že potřebuje získat další kapitál. Rozhodne se vydat dluhopisy. Ty nicméně neemituje „na sebe“, ale zakládá si k tomu dceřinou společnost Maxi-Tip Finance. Ta si peníze od investorů napůjčuje, a následně je obratem přepůjčí mateřské firmě – samotné sázkové kanceláři. „Tvorba dceřiných společnosti (Special Purpose Vehicle) je u velkých a zavedených společností standardním postupem, kdy je založená entita speciálně vytvořena pro vydávání dluhu. Nemíchá se tak výsledek základního podnikání s finančními operacemi, které mohou zkreslit výši tržeb či další korporátní údaje,“ vysvětluje pro INFO.CZ vedoucí oddělení investic investiční společnosti Partners Martin Maštát.

Pro Maxi-Tip byl fakt, že se „nemíchal výsledek podnikání s finančními operacemi“, jen dobře. Zatímco účetní závěrka sázkové kanceláře Maxi-Tip totiž byla auditorem schválena s výhradou – to je onen dokument zmíněný dříve, kde auditor konstatoval pochybnosti o tom, že se firma dokáže udržet na trhu – Maxi-Tip Finance byla nová, bezproblémová společnost, kde schválení mezitimní účetní závěrky za první polovinu roku 2019 nic nebránilo. Pokud tak investoři studovali pouze prospekt emise, narazili na schválené bezproblémové hospodaření dceřiné společnosti, ale o problémech její matky se nedozvěděli. 

„Investoři by si obecně měli prověřit i udržitelnost a ziskovost mateřské společnosti. V tomto konkrétním případě má již sám auditor výhrady k udržitelnosti podnikání a k postupné ztrátě kapitálu kvůli kumulujícím se ztrátám,“ upozorňuje Martin Maštát. „Dceřiná společnost je vždy jen schránka připravená pro získávání financí pro mateřskou společnost. Pokud se matka rozhodne neplatit dceři splátky svých půjček (a negarantuje její dluhy), nemají majitelé dluhopisů sebemenší šanci peníze získat zpět,“ uzavírá odborník.