Šéf JPMorgan pohřbil Bitcoin: „Je to podvod a brzy bude historií“

Kryptoměna Bitcoin je zkrátka podvod, který nemá budoucnost, myslí si výkonný ředitel americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Virtuální měnu, která nepodléhá centrálním ani komerčním bankám, Dimon označuje pouze za nafouknutou finanční bublinu a předpovídá jí brzký konec. 

„Abych řekl pravdu, tak jsem především šokovaný tím, že nikdo není schopný bitcoin vidět takový, jaký doopravdy je,“ uvedl Dimon svou prezentaci na bankovní konferenci v New Yorku. „Tato měna zkrátka nebude fungovat. Nemůžete mít byznys, kde si lidé vymyslí ničím nepodloženou měnu,“ dodal finanční bankéř.

Dimon rovněž řekl, že pokud by přistihnul nějakého obchodníka své banky obchodovat s kryptoměnami, vyhodil by ho na hodinu. „Ze dvou důvodů. Jednak proto, že je to proti naší firemní politice, a za druhé za blbost. Oboje je velmi nebezpečné,“ řekl finančník.

Češi si rádi sáhnou na svoje peníze. Ke kryptoměnám nemá většina z nich důvěru

Komentáře byznysmana přišly ve chvíli, kdy je svět kryptoměn v nejistotě. V posledních dnech se totiž ve světových médiích objevují zprávy o tom, že Čína plánuje zakázat obchodování s bitcoinem na burzách. Tím, že je kryptoměna bitcoin anonymní a decentralizovaná, dostala se do hledáčku zločinců, kteří v ní provádějí platby, aniž by se vystavovali riziku policejního sledování. 

Dimon během svého projevu uvedl, že bitcoiny jsou horší, než takzvaná tulipánová horečka. Ta zachvátila Nizozemsko v 17. století a podobně jako jakákoliv jiná finanční bublina způsobila mnoho osobních bankrotů. Zatímco na počátku epizody se sazenice tulipánu v Nizozemsku prodávala za jeden gulden, na vrcholu horečky to bylo za 4600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem. 

Neotřelý reklamní tah. Burger King zavádí vlastní kryptoměnu a burgery zdarma pro čerstvě propuštěné

Bitcoin zatím dosáhnul svého maxima na počátku září, kdy se jeho cena dostala nad úroveň pěti tisíc dolarů, od té doby nicméně oslabuje. Ve středu oproti úterý klesá o zhruba 450 dolarů a obchoduje se za 3870 dolarů za jednotku. Podobně klesají i další kryptoměny, ethereum a litecoin.

Dimon řekl, že na pád bitcoinu zatím spekulovat nehodlá. Kryptoměna prý může nejdříve vystoupat klidně i na 20 tisíc dolarů za bitcoin, než zanikne. 

SDÍLET
sinfin.digital