Skládací pohřební urny a pivní etikety. S čím uspěje český export?

Více než čtyři pětiny českého vývozu stále směřují do Evropské unie. Podíl mimoevropských trhů by ovšem letos mohl zvednout obchod se zeměmi, jako jsou Kolumbie nebo Nigérie, kterým analytici prorokují živelný růst.

Asijský Írán, africká Nigérie, jihoamerická Kolumbie. Adresy, kde bude v nadcházejícím roce zvonit u dveří hodně českých vývozců, znějí exoticky. Češi hledají nové trhy. „Je vidět, že ČR je jim už malá, tlačí je bota,“ soudí viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Statistika exportu ovšem signalizuje zajímavý paradox. V poslední dekádě se česká vláda i oborové svazy stále snaží nasměrovat export více mimo Evropskou unii. Přesto v uplynulém roce podíl EU na exportu rostl. V současnosti tam směřuje 84 procent celkového objemu vývozu. Ten zřejmě v součtu za rok 2016 pokoří rekordní hranici čtyř bilionů korun. Je sice lichotivé, že české firmy vítězí na přesyceném unijním trhu, případná další recese v Evropě by ale s sebou stáhla i celou tuzemskou ekonomiku.

„Vláda hází firmám klacky pod nohy.“ Rozhovor s Vladimírem Dlouhým

Podíl mimounijních zemí klesá, protože mnohé trhy, na něž Česko vsadilo, spadly do útlumu. Například nadšení pro Turecko, které ještě předloni platilo za černého koně, zchladil autoritativní prezident Erdogan. Jeho čistky neminuly ani byznys, a do problémů se tak dostal například i největší český obchod v Turecku, stavba elektrárny Adularya. Na projekt realizovaný společností Vítkovice Power Engineering půjčila Česká exportní banka dvanáct miliard korun a stát teď hledá způsob, jak ohrožené peníze zachránit.

Záleží nejen na štěstí, ekonomické situaci zemí, do nichž Češi exportují, ale zejména na podnikatelském nápadu. Třeba poděbradská sklářská rodinná firma Blažek Glass uspěla na americkém trhu s nezvyklou variantou pohřebních uren. V každé nádobě jsou další menší malé urny (takzvané keepsake), které si mohou po pohřbu rozebrat jednotliví pozůstalí a odvézt si část popela do různých koutů USA.

Tiskárny OTK Group Kolín zase dodávají pivní etikety největšímu nigerijskému výrobci piv Nigerian Breweries.

Celý článek si přečtete na webu E15.cz.

SDÍLET
sinfin.digital