Správný okamžik pro investice. Západní firmy pumpují peníze do Ruska

Michaela Kratochvílová

Velké západní společnosti usoudily, že je ideální doba na investice do rozvoje obchodování v Rusku. V zemi je podle expertů na ústupu dva roky trvající recese. Na východ se rozhodl expandovat švédský nábytkářský gigant Ikea nebo francouzský hobby market Leroy Merlin. O tématu píše agentura Bloomberg.

Oba nadnárodní řetězce se domnívají, že po letech opět roste kupní síla Rusů, a bylo by tedy dobré se na ně zaměřit. Ikea za rozvoj své sítě v Rusku plánuje utratit víc než miliardu a půl dolarů, Leroy Merlin dokonce přes dvě miliardy eur. Zatímco Švédi chtějí investovat do nových obchodů, Francouzi se zaměří na síť outletů. Ruská federace nalákala také farmaceutickou společnost Pfizer nebo americký Mars, který chce vystavět továrny na žvýkačky, ale také zvířecí krmiva.

„Poslední dva až tři roky byly hotovou pohromou. Teď se ale situace mění v návaznosti na stabilizaci směnného kurzu rublu. Předpověď je taková, že by měla ruská ekonomika už brzy opět zahájit růst,“ domnívá se Frank Schauff ze svazu obchodníků AEB, který se specializuje na poradenství investorům, kteří chtějí vstoupit na ruský trh.

sinfin.digital