Stravenky, vouchery, poukazy jako rychlá a dobře mířená pomoc pro covidem zkoušené ekonomiky

Leoš Rousek

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Oznámení ministerstva financí letos v zimě, že chce nahradit obědové stravenky hotovostí, mě potěšilo. Proč má být daňově zvýhodněný právě příspěvek na oběd, na který půjdou stejně téměř všichni i bez pobídek, protože jde o hlavní jídlo dne a jsou na to zvyklí. Když už vláda musí zasahovat do fungování firem, ať raději umožní zaměstnavatelům tento obědový benefit poskytovat v penězích a zaměstnance nechat rozhodovat o jejich útratě, tedy klidně nejen za jídlo.

Jenomže člověk míní a koronavirus mění také pohled na pobídkové poukazy. V době, kdy Česko zažívá druhou a proti první jarní výrazně silnější vlnu pandemie, je třeba přemýšlet o nejvhodnějších formách pomoci podlomené ekonomice. Nové restrikce, které citelně dopadají zejména na maloobchodní prodejce a poskytovatele služeb, jsou bohužel nevyhnutelné. Ochrana zdraví je priorita. Ještě nikdy žádnou zemi z hospodářské recese nevyvedli nemocní nebo mrtví. Česko se v této situaci nemuselo ocitnout, ale stalo se. Do kamenných obchodů či restaurací se vrátí jen živí a zdraví.

Jakmile budou Češi po skončení současných omezení moci opět volně roztáčet kola spotřebitelské poptávky po zboží a službách všeho druhu, bude dobré ji alespoň zčásti využít cíleně na útraty v obchodech a provozovnách, které jsou dnes na pokraji zániku, nebo jen živoří. Výsledkem bude rovnoměrné zotavení ekonomiky, protože se pomoc zaměří i na ty, kteří buď nemohou, nebo neumí prorazit v on-line byznysu.

Covidové stravenky na oběd

Právě v tom by mohly sehrát užitečnou roli stravenky, byť v upravené podobě proti těm dnešním. V restauracích, které dokázaly na jaře prodávat jídla v krabičkách přes výdejní okénka, mohli zákazníci dál platit běžnými obědovými stravenkami, ale stejně dobře mohli stravenky použít při nákupech potravin v supermarketu. Nicméně cílené stravenky, nazývejme je COVID–Oběd, určené výhradně pro stravovací zařízení, by restauracím mohly pomoci dostat se zpět na nohy také během léta.

Pirátský zázrak. Přichází po deseti letech rozvratu renesance stranictví?

sinfin.digital