Tlak vůči Huawei je motivován zejména obchodem. Nejde jen o bezpečnost, připouští Američané

urm

10. 06. 2019 • 18:13

Americká administrativa pomalu ale jistě opouští argument, že tažení proti čínské společnosti Huawei je motivováno obavami o bezpečnost. Podle respektovaného internetového portálu Business Insider Spojené státy až do loňského prosince tvrdily, že jejich ostrý přístup vůči technologické firmě nemá nic společného s vyjednáváním o obchodní smlouvě mezi USA a Čínou. Po zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou se ovšem tento argument stává stále méně udržitelným a Američané jej prakticky přestali používat.

V rozhovoru s agenturou Reuters americký ministr financí Steven Mnuchin v podstatě otevřeně přiznal, že tlak na Huawei Američané využívají jen jako obchodní nátlak na jejich čínské partnery. „Podle mě prezident říká, že pokud se pohneme v obchodních jednáních dopředu, pak bude schopen ohledně Huawei udělat nějaké věci. Pokud získá záruky od Číňanů a nějaké ubezpečení,“ uvedl. Mnuchin nicméně tvrdí, že firma představuje určité nebezpečí pro národní bezpečnost, přestože to sama popírá.

Mnuchinovým slovům předcházel výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by osud Huawei mohl být součástí případné dohody mezi Čínou a USA, přestože Američané firmě údajně nevěří. „Je možné, že Huawei bude součástí nějaké obchodní dohody. Pokud se dohodneme, dokážu si to představit,“ řekl před časem.

Tlak Spojených států na čínskou technologickou firmu prudce roste právě po zatčení finanční ředitelky firmy Meng Wan-čou. Ministerstvo obchodu USA společnost zařadilo na „blacklist“, což v podstatě znamená, že americké firmy musí žádat od vlády povolení pro spolupráci s Huawei. Čínský technologický gigant přitom dostal 90 dní, aby se na novou situaci připravil. Některé americké firmy ovšem s reakcí vůči svému asijskému konkurentovi neotálely, především pak Google, Intel či Qualcomm.

 

SDÍLET