Trump jako podnikatel končí. Byznysové impérium převezmou synové

Zvolený americký prezident odložil tiskovou konferenci, na které sliboval oznámit detaily. V sérii tweetů ale uvedl, že své společnosti převede na nejstarší syny a že firmy za dobu, kdy bude ve funkci, nebudou uzavírat nové obchody.

Donald Trump před novináře zatím oficiálně nepředstoupí, jak naloží se svým podnikáním, ale přesto naznačil. Správu rozsáhlého impéria svěří svým dvěma nejstarším synům a omezí jeho aktivity. 

Trump se firem „zbavuje“ kvůli obřímu střetu zájmů. Kritiky si ale svým krokem neudobřil. Vazba mezi jeho politickými kroky a možným profitem globální skupiny, která nese jeho jméno, je stále vysoká.

Naopak slib, že jeho firmy nebudou uzavírat nové kontrakty po dobu, kdy bude v Bílém domě, je novinkou a podle mnohých názorů vítaným posunem. I když vyvstává otázka, jak si Trump jejich fungování vlastně představuje.

Donald Trump slíbil konec podnikání. Těchto aktivit se bude muset vzdát

Nevysvětlené je taky, jak bude veřejnost moci kontrolovat, zda Trump svoje sliby plní. Trump v tweetech nijak nezmínil, že by hodlal celý proces udělat co možná nejvíc transparentní. Jak píše The Washington Post, zákon prezidentovi velí přiznávat jen některé informace o jeho financích a to v poměrně dlouhém intervalu.

Podle agentury AP Trump otřese všemi prezidentskými precedenty o konfliktu zájmů. Podle expertů na etiku vládnutí otevře prostor pro vyšetřování a právní spory, které mohou svazovat jeho vládu.

 

SDÍLET
sinfin.digital