Trumpova inaugurace a trhy. Americké akcie mírně stouply, dolar se příliš neměnil

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na Trumpovy plány a první kroky ve funkci. Kurz dolaru se dnes příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.

Dow Jonesův index vzrostl o 0,48 procenta a uzavřel na 19.827,25 bodu. Přerušil tak pětidenní šňůru ztrát. Širší index S&P 500 posílil o 0,34 procenta na 2271,31 bodu, index technologického trhu Nasdaq Compisite pak uzavřel na 5555,33 bodu se ziskem 0,28 procenta.

Trump už úřaduje. Z webu Bílého domu zmizela stránka o změnách klimatu

Za celý týden ale Dow Jonesův index o 0,29 procenta oslabil. Index S&P 500 odepsal 0,15 procenta, zatímco index Nasdaq Composite klesl o 0,34 procenta.

Trump v inauguračním projevu potvrdil plány podstatného zvýšení výdajů na infrastrukturu, které spolu se záměry snižování daní a omezování regulace táhly silný růst cen akcií měsíc po listopadových volbách. Trump rovněž zdůraznil, že na prvním místě u něj bude ochrana amerických zaměstnanců a jejich rodin, což na druhé straně v posledních týdnech na trzích vyvolává obavy z obchodního protekcionismu.

Úspěchy a prohry Baracka Obamy. 8 let v animaci INFO.CZ

Minulý měsíc skončila povolební série růstu akciových indexů na nová maxima, vyvolaná nadějemi investorů na kroky Trumpovy vlády. V posledních týdnech akciové indexy mírně kolísají a investoři čekají na Trumpovy konkrétní plány a kroky.

Agentura Reuters připomíná, že od roku 1929 většinou během prvního měsíce od nástupu nového amerického prezident akcie klesaly. Index S&P 500 průměrně v těchto obdobích ztrácí 2,7 procenta.

Neuvěřitelný příběh z hotelu pod lavinou: Žena 40 hodin udržovala pod sněhem oheň. Přežila ona i její děti

Americký dolar zůstával na světovém devizovém trhu po většinu dne beze změn, ke konci obchodování v New Yorku ale začal oslabovat. Investoři po inauguraci zatím nemají důvod k novým velkým sázkám na pohyb americké měny.

Dolarový index ke koši šesti hlavních světových měn v závěru dne klesl o 0,3 procenta na 100,86 bodu. Vůči euru americká měna oslabila rovněž o 0,3 procenta na 1,0694 USD a stejným tempem ztratila na japonský jen.

SDÍLET
sinfin.digital