Tvrdé probuzení z hospodářské krize. Americké firmy stěhují Evropany z domovů

Velké společnosti z Wall Street využily před lety nejhorší hospodářské krize od druhé světové války a vstoupily na evropský trh s nemovitostmi. Po rocích, kdy o sobě spící giganti nedali slyšet, nastalo tvrdé probuzení. Dříve dotované nájmy se zvyšují, Irové a Španělé se bojí o střechu nad hlavou.

Na Irsko a Španělsko – dvě země, které doplatily v období světové hospodářské krize na přemrštěný boom ve stavebnictví – začínají dopadat další důsledky někdejších špatných rozhodnutí. Když před lety rostly dluhy do závratné výše, vstoupil do zemí americký kapitál z Wall Streetu.

Co ovšem dříve vypadalo jako spásný zásah, se najednou ukazuje v jiném světle. Americké investiční banky nepřišly do Evropy kvůli dobročinnosti, ale za obchodem. V místech, kde před krizí pomáhal bydlení pracující střední třídě dotovat stát, se najednou šíří panika. Nájmy rostou a i řádní platiči obdrželi příkazy k vystěhování.

Proč České dráhy zdražily jízdné? Potřebují peníze na spor s plzeňskou škodovkou

Po letech, kdy nájemníci netušili, kdo převzal v období recese vlastnictví nemovitostí, kde bydlí, se hlásí firmy z Wall Street o slovo. Goldman Sachs, Cerberus Capital Management, Lone Star Funds, Blackstone Group a dalšíteď chtějí vydělávat. Na příběhy, které se schovávají za zdmi jednotlivých bytů, přitom investiční společnosti nehledí. Evropa zjišťuje, že se Američané pozvolna obratně stali největšími majitely nemovitostí na starém kontinentě.

Příkazy k vystěhování tak obdrželi například obyvatelé irského Tyrrelstownu na předměstí Dublinu. V drtivé většině případů přitom doposud spláceli nájmy zcela řádně. Společnost Goldman Sachs ale cítí potenciál pozemků, na nichž domy stojí, a sáhla tak po účinném prostředku, jak se současných obyvatel zbavit – zvýšení činží.

Exkluzivně: Za útěk z Mosulu hrozí smrt, přesto se o něj tisíce zoufalých lidí pokoušejí

Další případy se vyrojily po celém Irsku, protestující navíc poukazují na další znepokojivý fakt. Americké společnosti využily mezery v irských zákonech a odvádějí tak v zemi v poměru k reálnému zisku téměř nulové daně vzhledem k umělému snížení daňového základu. Nejedná se o nic protiprávního, po etické stránce už to ovšem problém je.

Nájemníci, kterým nyní hrozí vystěhování, se nechtějí s okolnostmi smířit. Pokoušejí se protestovat a pomoc hledají u irského parlamentu. Stejné potíže se projevují i ve Španělsku a opět nejspíš se stejným budoucím scénářem. Protestovat totiž lze, šance, že to pomůže zvrátit nepříznivě nastavené výchozí podmínky tisíců nájemníků, jsou ale v obou státech mizivé.

SDÍLET
sinfin.digital