Velké investiční dohodě s Čínou jsme blízko, jsem opatrný optimista, říká europoslanec Zahradil

HalfPageAd-1

vkr

25. 09. 2019 • 18:56

Navzdory čilému obchodu nemá Evropská unie s Čínou dohodnutou ani obchodní, ani investiční dohodu. To by se však mělo podle evropského poslance za ODS a místopředsedy výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu Jana Zahradila již brzy změnit. „Loni v této oblasti nastal velký pokrok a investiční dohoda, o které vyjednáváme od roku 2014, by mohla být uzavřena během příštího roku,“ uvedl ve středu Zahradil na konferenci Česko-čínského centra Univerzity Karlovy s podtitulem Výzvy digitální budoucnosti.

Mobile-rectangle-3

Evropská unie je pro Čínu největším obchodním partnerem, Čína je pro EU z tohoto pohledu druhou nejdůležitější zemí. Přesto mezi nimi stále není uzavřena ani velká rámcová dohoda o volném obchodu (FTA), případně ani investiční dohoda (CAI). Podle Jana Zahradila je však Evropa od CAI s Čínou velmi blízko. 

„Jednání o investiční dohodě s Čínou začala již v roce 2014 a poměrně dlouho se táhla bez konkrétního výsledku. K velkému průlomu však došlo v loňském roce, dalšího pokroku bylo dosaženo letos a konečná jednání o této velké investiční dohodě by tak mohla být dokončena během příštího roku,“ uvedl na konferenci Zahradil.

Evropská unie si od rámcové investiční smlouvy slibuje zejména lepší přístup na čínský trh, větší ochranu před diskriminací evropských podniků či vyřešení sporných otázek ohledně transparentnosti a právních záležitostí.

„Poslední vývoj vnímám jako dobrou zprávu, jako Evropský parlament a náš výbor se na této smlouvě bude dále podílet. Chceme, abychom dosáhli vyrovnané dohody, která bude výhodná pro obě strany a která pokryje všechny možné aspekty investičních toků – včetně možné spolupráce v digitální sféře,“ uvedl Zahradil.

Orgány Evropské unie se v poslední době mimo jiné zabývaly i možnostmi, jak lépe kontrolovat přímé zahraniční investice do strategických evropských podniků, což vztahy s Čínou podle Zahradila zhoršilo. Nakonec však několikaletá diskuse vyústila letos na jaře pouze v měkčí nařízení Evropského parlamentu a Rady, které ustanovilo rámec pro prověřování citlivých zahraničních investice, a kompetence omezit zahraniční investice do strategických firem zůstala na národních státech.

„Já osobně jsem v parlamentu ten takzvaný 'investnment screening' nepodporoval, nakonec v určité formě přijat byl. Myslím, že však nakonec zvítězila ta rozumnější varianta, podařilo se udržet kontrolu národních vlád a parlamentů nad cizími investičními toky a zabránit jejich posunu na úroveň EK,“ dodal Zahradil.

Nařízení by do českého práva mělo vstoupit v lednu příštího roku.

SDÍLET

Billboard-bottom-1