Veolia má problém. Průlomový rozsudek zrušil převod vodáren

ČTK

Vrchní soud v Olomouci rozhodl o tom, že valná hromada Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín z roku 2004 je neplatná. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Valná hromada tehdy rozhodla o prodeji části majetku vodáren koncernu Veolia a umožnila zavedení takzvaného provozního modelu, při kterém se VaK stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia, která také dostává velkou část zisků.

Některé obce pak kritizovaly fakt, že kvůli tomu nemohou žádat o evropské dotace na opravy a cena vody je vyšší, než u vodáren, o které se obce starají samy. Na Zlínsku se nyní platí za kubík vody 86,46 koruny, příští rok to bude 86,71 koruny, je to nejvíc v kraji.

Podle některých starostů by si měly nyní vodárny vzít zpět svůj majetek a provozovat podnik samy. "Je to průlomový rozsudek. Vznikl prostor, aby se vodárny vrátily do stavu před rokem 2004, kdy byly soběstačné," řekl deníku starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Fryšták je akcionářem VaKu a byl jedním z měst, která se obrátila na soud. Ředitel Moravské vodárenské, která patří do koncernu Veolia, nechtěl do doručení odůvodnění rozhodnutí soudu nic komentovat. Také vedení Zlína, který je hlavním akcionářem VaK Zlín, čeká na sdělení právníků, uvádí MfD.

sinfin.digital