Vláda před volbami začala porcovat ČEZ. Stát chce ovládnout tradiční energetiku, zbytek by prodával za obří sumu

Info.cz, ziz

23. 09. 2017 • 12:55

Vláda tento týden požádala ČEZ, aby připravil plán pro odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Stát by tímto krokem získal plnou kontrolu nad tradiční energetikou, do níž spadají jaderné a uhelné elektrárny. Vláda by tak měla větší možnost pokračovat ve výstavbě nových jaderných bloků. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje, veřejně plán nikdo z kabinetu dosud nepředstavil.

Agentura se odvolává na zdroj blízký vyjednávání. „Existuje zadání pro ČEZ, aby pracoval na možnosti rozdělení a prodeje neprodukční částí,“ řekl Reuters zdroj, který se v pondělí zúčastnil jednání ke zmiňované problematice. Na setkání měl být přítomen i premiér Bohuslav Sobotka a několik členů kabinetu.

Vládě, která vlastní 70 procent ČEZ, by tato varianta umožnila financovat stavbu nových jaderných bloků. Tu dnes ČEZ kvůli vysokým nákladům a nízkým cenám energií bez patřičné podpory a garancí kabinetu odmítá spustit. Návrh má být předložen do konce roku.

Informaci agentury Reuters mluvčí ČEZ nekomentoval. Nevyjádřilo se k ní ani ministerstvo průmyslu a obchodu nebo financí. Mluvčí premiéra Bohuslava Sobotky pouze uvedl, že vláda postupuje v souladu s celkovou strategií pro jadernou energetiku.

Agentura Reuters se odvolává na prezentaci, kterou měla k dispozici. Ta podle ní uvádí několik možných scénářů dalšího vývoje. V případě, že by došlo k prodeji celé nově vzniklé firmy, znamenalo by to pro státní kasu příspěvek zhruba 100 miliard korun. Podle další varianty by si stát určitý podíl v nové společnosti ponechal.

Jak agentura sama připomíná, další vývoj bude záležet na nové vládě, která se zformuje po říjnových volbách. Průzkumy zatím favorizují hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Ten přitom poměry v ČEZu dlouhodobě kritizuje.

SDÍLET