Vláda před volbami začala porcovat ČEZ. Stát chce ovládnout tradiční energetiku, zbytek by prodával za obří sumu

Vláda tento týden požádala ČEZ, aby připravil plán pro odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Stát by tímto krokem získal plnou kontrolu nad tradiční energetikou, do níž spadají jaderné a uhelné elektrárny. Vláda by tak měla větší možnost pokračovat ve výstavbě nových jaderných bloků. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje, veřejně plán nikdo z kabinetu dosud nepředstavil.

Agentura se odvolává na zdroj blízký vyjednávání. „Existuje zadání pro ČEZ, aby pracoval na možnosti rozdělení a prodeje neprodukční částí,“ řekl Reuters zdroj, který se v pondělí zúčastnil jednání ke zmiňované problematice. Na setkání měl být přítomen i premiér Bohuslav Sobotka a několik členů kabinetu.

Merkelová je pro Česko jako kancléřka lepší, bude zahlazovat rozdíly, říká pro INFO.CZ expert

Vládě, která vlastní 70 procent ČEZ, by tato varianta umožnila financovat stavbu nových jaderných bloků. Tu dnes ČEZ kvůli vysokým nákladům a nízkým cenám energií bez patřičné podpory a garancí kabinetu odmítá spustit. Návrh má být předložen do konce roku.

Informaci agentury Reuters mluvčí ČEZ nekomentoval. Nevyjádřilo se k ní ani ministerstvo průmyslu a obchodu nebo financí. Mluvčí premiéra Bohuslava Sobotky pouze uvedl, že vláda postupuje v souladu s celkovou strategií pro jadernou energetiku.

Tažení ČEZ na Balkáně se chýlí ke konci. Po třinácti letech se stahuje

Agentura Reuters se odvolává na prezentaci, kterou měla k dispozici. Ta podle ní uvádí několik možných scénářů dalšího vývoje. V případě, že by došlo k prodeji celé nově vzniklé firmy, znamenalo by to pro státní kasu příspěvek zhruba 100 miliard korun. Podle další varianty by si stát určitý podíl v nové společnosti ponechal.

Jak agentura sama připomíná, další vývoj bude záležet na nové vládě, která se zformuje po říjnových volbách. Průzkumy zatím favorizují hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Ten přitom poměry v ČEZu dlouhodobě kritizuje.

SDÍLET
sinfin.digital