Walmart zbrojí proti Amazonu. Převálcovat konkurenci chce mocnou zbraní z Číny

Leoš Rousek

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Letošní rok byste museli strávit na pustém ostrově (nebo odlehlé chalupě v Krkonoších) bez přístupu k internetu, aby vás zcela minuly zprávy o čínské mobilní aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Právě té americký prezident Donald Trump v létě pohrozil zákazem provozu v USA, i když jejímu kouzlu do té doby stačily podlehnout desítky milionů převážně náctiletých Američanů.

Trump se obává, že provozovatel aplikace, společnost ByteDance, sdílí data o svých uživatelích s čínskou vládou. Společnost to odmítá a snaží se americkou administrativu přesvědčit, že se mýlí. Prezident později hrozbu zákazu zmírnil, další provoz aplikace TikTok v USA nicméně podmínil tím, že přejde plně pod kontrolu amerických vlastníků. Nápadníků se našlo hned několik. ByteDance nakonec v září uzavřela předběžnou dohodu o prodeji části své americké divize TikToku konsorciu výrobce softwaru pro firmy Oracle a provozovatele řetězce hypermarketů Walmart.

V pátek 4. prosince vyprší zatím poslední termín (už dříve byl vícekrát prodloužen), do kdy má ByteDance doložit americké vládní komisi pro zahraniční investice v USA důkazy, že data o amerických uživatelích aplikace TikTok budou zcela v bezpečí a pod kontrolou nových vlastníků, tedy Walmartu a Oraclu.

Co je ale vlastně TikTok? Proč má o „apku“, přes kterou teenageři sdílí například taneční videa, nebo sledují kuchařské recepty jednaosmdesátiletého Američana Steva, zájem americká obdoba řetězců Albert nebo Tesco? Zájem ze strany softwarové firmy Oracle je jasný. Provoz TikToku umožňují výkonné počítačové servery, které pomocí cloudové sítě propojují navzájem miliony mobilních telefonů. Díky TikToku by se tak Oracle mohl v tomto odvětví přiblížit hlavním hráčům na trhu. Těmi jsou Amazon, Microsoft a Google.

sinfin.digital