Zkorumpovaný Samsung. Šéf a dědic firmy dostal pět let vězení za uplácení prezidentky

Jihokoreský soud dnes k pěti letům odnětí svobody odsoudil miliardáře a dědice skupiny Samsung I Če-Jonga. Šéf Samsungu se do čela konsorcia dostal v roce 2014 po smrti svého dědy a současně zakladatele firmy. 

I Če-Jong údajně poskytnul 43 miliard wonů (přes 900 milionů Kč) jako úplatek kruhům kolem bývalé prezidentky Pak Kun-hje ve snaze získat vládní pomoc pro fúzi, která měla I Če-jongovi zajistit kontrolu nad širší částí skupiny Samsung. Ve skandálu je v odděleném procesu souzena i sesazená prezidentka Pak.

"Nikoho ani paní prezidentku jsem nikdy nežádal, aby udělali něco ve prospěch společnosti (Samsung) nebo mé osoby," uvedl dědic konglomerátu při posledním soudním stání, které se uskutečnilo na začátku srpna. Několikrát se při něm zarazil a zadržoval pláč, napsala agentura Reuters. "Hluboce lituji, že jsem zapříčinil takové zklamání, a omlouvám se za to," řekl.

Samsung představil nástupce telefonu Galaxy Note 7, který musel stáhnout kvůli problémům s baterií

 "Ačkoli I Če-jong ze situace (úplatky získaná státní podpora fúze) v konečném důsledku těžil nejvíce, snaží se vinu svalit na ostatní obžalované," řekl u soudu prokurátor Pak Jong-so. V závěrečné řeči prokurátor uvedl, že případ ilustruje těsné a zkorumpované vztahy mezi státem a velkými podniky. Takové jednání sice dříve napomohlo rychlé industrializaci Jižní Koreje, ale nyní je vnímáno jako nepoctivé a nezákonné.

Obhájci zopakovali, že k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo, a vznesli otázku, zda se soud ve snaze dostat dědice Samsungu do vězení neopírá o veřejné mínění. Fúzi, kterou stát po úplatku posvětil, označili obhájci za "vykonstruovanou smyšlenku" prokuratury, cílem fúze podle obhajoby bylo přežití a růst jednotlivých částí konglomerátu.

Společnost Samsung Electronics vykázala ve druhém čtvrtletí - tedy v době, kdy byl I Če-jong ve vazbě - rekordní zisk díky vysoké poptávce po paměťových čipech a obrazovkách. Investory společnosti zajímá hlavně, jak dlouho bude faktický šéf celé skupiny ve vazbě, popřípadě ve vězení, a tím pádem odříznutý od klíčových rozhodnutí.

Není to ovšem jediný problém Samsungu. Jihokorejská policie před několika týdny provedla razii v kancelářích vedení společnosti Samsung Electronics. Společnost je podezřelá z toho, že firmě, která se zabývá interiéry domácností, platila z účtů vedených na fiktivní jména. Údajně po firmě také požadovala, aby práce vykonané v rozmezí 2008 až 2015 nevykazovala a nedanila. Policie agentuře Reuters sdělila, že zatím nebyli určeni konkrétní podezřelí. V této souvislosti je vyšetřován i otec I Če-jonga, předseda společnosti Samsung I Kun-hia, který je v nemocnici. Podle agentury AP se jednalo o úpravy právě jeho domu.

Série vyšetřování byla zahájena poté, co do úřadu v květnu nastoupil nový jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten již během předvolební kampaně sliboval, že zreformuje neprůhlednou zónu čebolů, mocných rodinných průmyslových konglomerátů, které čtvrté nejsilnější asijské ekonomice dominují.

SDÍLET
sinfin.digital