15 korun za euro a běloruské rubly. Zahraniční turisté jsou v Praze pro zloděje snadnou kořistí

Je Česko skutečně evropským centrem zlodějny, jak se o něm často traduje? S jedním z příběhů, které by o tom mohly svědčit, a které patrně nejsou ojedinělé, přišel veleúspěšný marketingový expert Martin Jaroš – tvůrce reklamních kampaní s falešnými soby či Jakubem Kohákem coby slovinským trenérem Zadarem Volaničem. Jaroš, který už bezmála pět let pracuje pro katarskou telekomunikační společnost, zve své zahraniční kolegy a přátele příležitostně na návštěvu hlavního města Česka; zřejmě se ale nejedná vždy o zážitek, na který by později rád vzpomínal.

 

Na svém Facebookovém profilu zveřejnil Martin Jaroš příběh, který působí, jako by se odehrál počátkem 90. let, ve vrcholné éře pražských šejdířů, kteří plynule navázali na vekslácké praktiky předrevoluční doby. Jaroš v příspěvku líčí situaci, kdy se jeho zahraniční svěřence během pouhých dvou dnů pokusili v pražském centru – se střídavou úspěšností – okrást hned třikrát. Poprvé ve směnárně, kde se mu podařilo doslova na poslední chvíli zastavit transakci, v jejímž důsledku by jeho důvěřivá kolegyně směnila svá eura v kurzu 15 korun za euro. Podruhé hned nazítří, kdy se k jiné Katařance před směnárnou přitočil muž, který jí nabídl výhodnější kurz a její peníze směnil za běloruské rubly. A nakonec přímo na Hradě, kde dostal Jarošův zahraniční kolega za nákup trdelníku peníze nazpět opět v běloruské měně.

Prezident má být odvolatelný. Krnáčová by nebyla primátorkou, kdyby se volilo přímo, říká Michálek

 „Turista má právo očekávat, že mu lidé dávají peníze toho správného státu i při blbém nákupu trdelníku. Jako byste to automaticky čekali v Londýně nebo v Dublinu. Ano, jsou místa, kde se vás taky každý snaží napálit, třeba v Egyptě – ale to jsou země třetího světa, víme?!,“ posteskl si Jaroš ve svém příspěvku na sociální síti.

 Na pouliční praktiky, které staví českou metropoli do nelichotivého světla, zkouší dlouhodobě upozorňovat reportér a kameraman Janek Rubeš, autor streamovaného pořadu Honest guide, který usiluje o nepřikrášlenou prezentaci českých turistických destinací potenciálním návštěvníkům z ciziny. Rubeš, který je známý i tím, že neváhá osobně „dozorovat“ u pražských směnáren či stanovišť taxislužeb a odhánět nepoctivým poskytovatelům služeb potenciální klienty, opakovaně tvrdí i to, že pražský magistrát či městská policie nad problémem přivírají oči a místo důrazné protiakce raději pokutují cizince za nesprávné parkování.

Nové byty v Česku znovu podraží. Příští rok se jejich ceny zvednou o víc než 4 procenta

O opaku je přesvědčen Jan Čihák z ředitelské kanceláře Krajského ředitelství městské policie. „Pražská městská policie v součinnosti s Policií ČR a magistrátními úředníky a úředníky příslušných městských částí provádí kontrolní činnost u řidičů taxislužby i u prodejců, kteří nedodržují podmínky tržního řádu,“ uvedl pro Info.cz. „Kontrolní činnost strážníků probíhá, jak v rámci specializovaných kontrolních akcí, tak v rámci běžného výkonu služby, ale i na oznámení občanů. Při kontrolách dodržování tržního řádu strážníci primárně spolupracují s úředníky příslušných městských části a Českou obchodní inspekcí,“ doplnil Čihák, který zároveň zdůraznil, že směna peněz ve směnárně je obchodním vztahem, který obě strany akceptují a stvrzují podpisem. „Ze zákona městská policie nemá téměř žádné kompetence ke kontrolám směnáren,“ konstatoval Čihák.

Lesní školce v Praze 8 shořely dvě jurty, hasiči už nic nezmohli

Snahu využít veškeré pravomoci podle platné legislativy a důraz na osvětu a prevenci zdůraznila mluvčí Policie ČR Andrea Zoubová. „Policisté vnímají zahraniční turisty jako relativně snadnou kořist a snaží se maximálně o jejich oslovení ať již ve spolupráci se strážníky, nebo dopravním podnikem či magistrátem,“ uvedla pro Info.cz. Úspěšnost opatření se podle ní odráží i v tom, že drobná kriminalita má podle statistik za několik posledních let klesající tendenci.

 Je ale otázka, zda a do jaké míry dokáže policie včas podchytit a postihnout mnohdy rafinované metody pražských podfukářů a zasadit se o lepší pověst české metropole ve světě.

SDÍLET
sinfin.digital