3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Info.cz, sta

08. 03. 2017 • 19:18

Zákon o sociálním bydlení, který má zamezit obchodování s chudobou na ubytovnách, míří do Parlamentu, Česko podpoří i pro další funkční období Donalda Tuska na postu předsedy Evropské rady a maturovat z matematiky se povinně pravděpodobně bude. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Konec obchodu s chudobou?

Dlouho očekávaný zákon o sociálním bydlení dostal na vládě zelenou a míří do Poslanecké sněmovny. Nová pravidla by měla omezit obchod s chudobou. Obce by sociální byty měly přidělovat nově dobrovolně, jinak by je měl poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Nárok na bydlení by měli mít lidé, kteří alespoň půl roku žijí na ubytovně, v ústavu nebo azylovém domě nebo ti, kteří za bydlení vydají přes 40 procent svých příjmů. S návrhem z pera sociálních demokratů ovšem nesouhlasí někteří politici z vládního hnutí ANO. Aby norma mohla začít platit, musí ji do říjnových voleb stihnout projednat a schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident.

Česko podpoří v čele EU Tuska

Na post předsedy Evropské rady podpoří i pro další funkční období Češi opět bývalého polského premiéra Donalda Tuska. Vláda k jeho působení v čele Evropské unie nemá zásadní výhrady, uvedl český ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tusk se podle něj ukázal jako nestranný předseda a snažil se vést jednání ke kompromisu. Podle českého premiéra má i širokou podporu ze strany dalších členských států, a je tak favoritem volby. Tuskovi končí mandát v květnu.

Maturovat z matematiky se bude

Senátoři se dnes nepostavili na stranu odpůrců povinné matematiky coby maturitního předmětu a vládní novelu školského zákona, která mění pravidla pro budoucí maturanty, schválili i přes nedoporučující stanovisko školského výboru horní komory. Povinná maturita z matematiky a cizího jazyka je nutný standard. Studenti budou znalosti potřebovat v zaměstnání, hájila dnes v Senátu změnu zákona ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). 

 

SDÍLET