3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

17. 03. 2017 • 08:43

Klíčové jednání mají před sebou KDU-ČSL a Starostové a nezávislí. Budou jednat o vytvoření volební koalice. Hejtmani zase proberou, kde vzít peníze na zvyšování mezd řidičů nebo sociálních pracovníků. A v Praze si můžete prohlédnout dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Co by vám dnes nemělo uniknout?

Lidovci jednají se Starosty

KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí budou odpoledne jednat o vytvoření volební koalice. Zástupci spolků od dvoudenních rozhovorů očekávají definitivní rozhodnutí o tom, zda do podzimních sněmovních voleb půjdou společně, nebo samostatně. KDU-ČSL jedná se STAN o volební spolupráci od prosince. Strany už se dohodly, že pokud půjdou do voleb společně, budou kandidovat v koalici. Pro vstup do sněmovny by tak potřebovaly deset procent hlasů.

Hejtmani řeší platy řidičů

Hejtmani budou řešit, kde vzít peníze na zvyšování mezd, které slíbila vláda. Předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) ve středu poukázala na to, že vláda svým nařízením loni stanovila zvýšení mezd řidičům, ale peníze na to krajům nedala. Vedení dopravních odborů kvůli tomu vyzvalo ke stávce. Problém se přitom netýká jen řidičů autobusů. Podobná je situace zaměstnanců v kultuře. Jejich platy chce vláda od července zvýšit o devět procent. Pět procent chce přidat sociálním pracovníkům.

Aj Wej-wej v Praze

Ve Veletržním paláci v Praze si mohou lidé ode dneška prohlédnout nové dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vzniklo přímo pro Národní galerii v Praze a jmenuje se Zákon cesty. Umělec se v něm dotýká tématu migrace. Uprchlíky ukazuje tak, jak je v očích autora vnímá západní svět - jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu. Těžkou situací uprchlíků se Aj Wej-wej zabývá poslední dva roky.