3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

03. 07. 2017 • 20:03

Státní rozpočet se v červnu vrátil do mírného přebytku. Ten činí 4,6 miliardy korun. Na Zlínsku našli 17 uhynulých divočáků, čtyři z nich zabil africký mor prasat. Poslance Milana Šarapatku nepustily ukrajinské úřady na Ukrajinu. Co důležitého se dnes děje v Česku?

Státní rozpočet je v přebytku

Státní rozpočet se ke konci června vrátil do plusu. Přebytek podle informací ministerstva financí činil 4,6 miliardy korun. V květnu přitom ministerstvo hlásilo schodek 18,7 miliardy korun. Výsledek ale stále zaostává za loňským přebytkem, který byl 40,6 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí podle ministerstva především nižší příjmy z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Na Zlínsku našli 17 uhynulých divočáků

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček oznámil, že na Zlínsku našli již 17 uhynulých divočáků. Africký mor prasat byl potvrzen zatím u čtyř zvířat. Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se od pondělí rozšířila na celý okres Zlín. Původně se týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni před dvěma týdny první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. Mezi veterinární opatření, která v dané oblasti platí, patří zákaz lovu a krmení divokých prasat, monitoring divokých prasat, a také vyšetření evidovaných chovů prasat domácích v této zóně.

Poslance Šarapatku nepustili na Ukrajinu

Ukrajinské úřady nevpustily v neděli nezařazeného poslance Milana Šarapatku na Ukrajinu, kam cestoval s dalšími členy delegace do Parlamentního shromáždění NATO. Šarapatka zůstal v Kyjevě v letištním tranzitním prostoru. Dnes se vrátil do Česka. Ukrajinské úřady mu svůj postup nezdůvodnily.  Šarapatka však byl před třemi lety na Krymu jako pozorovatel referenda o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku. Postup Ukrajinců ho zaskočil a chce věc řešit recipročním zákazem cestování do Česka pro některé ukrajinské poslance.

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Dnes • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek