3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Vláda i Senát se budou zabývat povolením těžby lithia. Ministr průmyslu Jiří Havlíček ji podpisem memoranda minulý týden přislíbil australské firmě, která bude naleziště zkoumat. Senátoři se budou také zabývat zvýšením bezpečnosti internetových plateb. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Vláda se sejde naposledy před volbami, projedná kauzu lithium

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zasedne k poslednímu jednání před sněmovními volbami. Ministři mají na programu například návrh na vyloučení nevidomých podnikatelů z povinnosti evidovat tržby nebo na zvýšení odměn pracujícím vězňům. Ministři zemědělství a financí by na Sobotkovu výzvu měli informovat o analýzách, co stojí za zdražením másla. Hovořit by se mohlo i o aktuálním sporu mezi ČSSD a ANO ohledně těžby lithia. Memorandum o těžbě lithia podepsal před týdnem ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou společností European Metals Holdings. Zatímco ANO hovoří o skandálu, podle sociálních demokratů se hnutí předsedy Andreje Babiše snaží rozdmýcháváním kauzy překrýt své problémy. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v úterý řekl, že očekává, že vláda záležitost projedná.

Bojím se voleb. Muslimové jsou naše zrcadlo, Havlova pravda a láska je výzva, říká biskup Malý

Ministři se podpisem memoranda zaváží k podpoře elektromobility

Vláda se zaváže k podpoře zavádění elektromobility, vývoje autonomních vozidel a digitalizace dopravy v Česku. Premiér Bohuslav Sobotka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar podepíšou memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR. Následně se premiér setká se šéfem Škody Auto Bernhardem Maierem a odborovým předákem Škody Jaroslavem Povšíkem. Premiér chce na jednání ověřit informace o možném přesunu části produkce Škody v rámci koncernu Volkswagen z ČR do Německa, ale také se bude zajímat o další strategický rozvoj společnosti v ČR. Informaci o možném přesunu přinesla minulý týden agentura Reuters, automobilka Volkswagen poté uvedla, že žádné změny u Škody Auto nechystá.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

Senát projedná povolení těžby lithia a zvýšení bezpečnosti internetových plateb

Senát se bude věnovat případu povolení těžby lithia v Česku australskou firmou. Schvalovat má také zákon o platebním styku, který má mimo jiné zvýšit bezpečnost internetových plateb, nebo novelu rozpočtových pravidel. Z návrhu programu byla v úterý organizačním výborem vyškrtnuta novela, která má ústavní pořádek doplnit o pasáž, podle níž čeští občané mají právo vlastnit zbraně kvůli zajišťování bezpečnosti státu. Normu neprojednaly senátní výbory, čekají na navazující zákony. Není ale vyloučeno, že se občanští demokraté znovu pokusí normu do programu zařadit.

SDÍLET
sinfin.digital