3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka zhodnotí práci ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který do úřadu nastoupil loni v listopadu. Ludvíkovi se mimo jiné podařilo dotáhnout a prosadit protikuřácký zákon, například zákon o neziskových nemocnicích však vláda do voleb schválit nestihne. Co dalšího se dnes děje v Česku?

Premiér zhodnotí působení ministra zdravotnictví Ludvíka

Premiér Bohuslav Sobotka dnes zhodnotí působení svého spolustraníka Miloslava Ludvíka v čele ministerstva zdravotnictví. Ředitel nemocnice v Motole nastoupil do čela úřadu loni v listopadu, když vystřídal Svatopluka Němečka. Při nástupu do funkce si Ludvík stanovil za cíl posílit práva pacientů, řešit nedostatek sester a snížit administrativní zátěž zdravotníků. Premiér tehdy za jeho hlavní úkoly označil prosazení zákona o neziskových nemocnicích, protikuřáckého zákona a pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce, dále dokončení reformy vzdělávání lékařů a sester a zajištění dostatku peněz pro zdravotnictví, aby se zároveň nemusela zvyšovat spoluúčast pacientů a rostly platy zdravotníků v nemocnicích.

Češi neví, jak chutná kvalita. Máslo firmy nahrazují nebezpečným palmovým tukem, říká expertka

Soud projedná nárok řádu na čtyři obrazy z Národní galerie

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne zabývat sporem o čtyři obrazy vlámských a italských mistrů ze Sbírky starého umění Národní galerie. Vydání uměleckých děl se žalobou domáhá řád Milosrdných bratří. Galerie obrazy ze 17. století odmítla vydat v rámci církevních restitucí, má totiž pochybnosti o tom, že byly v tomto případě naplněny podmínky zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Plátna se původně nacházela v pražském klášteře řádu. Od roku 1942 byly obrazy deponovány u předchůdkyně Národní galerie, v 50. letech pak přešly do majetku státu a tak jsou podle mluvčí galerie evidovány dodnes.

„Chtějí zničit všechny muslimy.“ Uprchlíci popsali krvavé čistky, upalování a mučení v zemi Su Ťij

K soudu se vrací případ usmrcení dívky skútrem na Orlíku

K odvolacímu soudu v Táboře se dnes vrací případ mladíka, jenž loni narazil na nádrži Orlík na vodním skútru do pramice. Na lodi plula dívka, která zraněním podlehla. Obžalovaný dvacetiletý Christoph Steinert se odvolal proti částce 1,4 milionu korun, jíž musí rodičům usmrcené dívky zaplatit jako nemajetkovou újmu. Písecký okresní soud v červnu Steinertovi uložil za usmrcení z nedbalosti tříletý podmíněný trest. Nemajetková újma byla v minulosti stanovena do výše maximálně 240 000 Kč. S novým občanským zákoníkem však tento limit padl.

SDÍLET
sinfin.digital