3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Zeman pokračuje ve schůzkách s lídry stran, které se dostaly do Sněmovny. Setkat by se měl s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Soud projedná kauzu zveřejnění záběrů ze zatýkání Jany Nečasové. Ministerstvo vnitra se brání pokutě 60 000 korun. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Zeman se setká s Bartošem

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve schůzkách s lídry politických stran, které se dostaly do Sněmovny. Dnes by se měl setkat s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Ten se společně s ostatními stranami neplánuje zapojit do vládní koalice a vyjádřil se, že nepodpoří ani menšinovou vládu ANO s experty. Prezident se už setkal s Andrejem Babišem, kterého v úterý pověřil sestavením vlády. Včera v Lánech přivítal lídra ODS Petra Fialu.

Šéf Pirátů: Babiš a Kalousek už nemají v politice co dělat, nejsme v týmu ani jednoho z nich

Soud projedná stížnost na zveřejnění videa ze zatčení Nečasové

Pražský městský soud projedná správní žalobu ministerstva vnitra na Úřad pro ochranu osobních údajů. Vnitro se brání proti pokutě 60 000 korun, kterou v roce 2014 dostalo za zveřejnění policejního videa ze zadržení někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové). Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadržel partnerku premiéra Petra Nečase (ODS) v červnu 2013, a to v souvislosti se zásahem na úřadu vlády. Šéf útvaru Robert Šlachta pak v prosinci téhož roku poskytl videozáznam z akce České televizi, která jej odvysílala v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Svůj krok Šlachta odůvodnil záměrem dokázat veřejnosti, že se při zatýkání nestaly žádné excesy.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Lidé vzpomínají na zemřelé, policisté posilují služby v okolí hřbitovů

Lidé vzpomínají na svoje blízké, kteří zemřeli. Druhý listopadový den se připomíná Památka zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zapálením svíčky na hřbitově se symbolicky prolíná svět živých se světem mrtvých. Letošní Dušičky zkomplikovala nedělní ničivá vichřice, která i na hřbitovech lámala stromy a větve. Na některých byl proto kvůli bezpečnosti a odklízení škod omezen pohyb návštěvníků, správci doporučují lidem dbát zvýšené opatrnosti. Policisté a strážníci zase každoročně posilují služby v okolí hřbitovů kvůli zvýšenému riziku krádeží či vandalismu. Čekají i zvýšený provoz na silnicích, byť zřejmě ne takový, jako když jsou Dušičky o víkendu.

SDÍLET
sinfin.digital