3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Tripartita bude v úvodu nového týdne jednat o návrhu státního rozpočtu, vláda pak projedná koncepce rodinné politiky a nový zákon na ochranu spotřebitele. Co dalšího se dnes děje v Česku?

Tripartita bude jednat o návrhu státního rozpočtu

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes jednat o podobě státního rozpočtu na příští rok. Zabývat se budou i opatřeními na podporu digitalizace a elektronizace v plánu pro Společnost 4.0, zaměří se i na čerpání evropských peněz či postup přípravy velkých staveb. Návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 50 miliard korun. Tento deficit nemá zvýšit ani slíbený růst platů ve veřejném sektoru. Vládní koalice se rozhodla vyhovět požadavku odborů a tarify učitelům zvednout o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent už od listopadu. Přidání se promítne do výdajů v příštím roce. Ministr financí Ivan Pilný už dříve řekl, že ve státní pokladně na pokrytí takového růstu výdělků peníze nejsou.

V době růstu je plánovaný rozpočtový schodek nesmyslný. Komentář Tomáše Zdechovského

Vláda projedná ochranu spotřebitele a rodinnou politiku

Dlouho odkládané projednávání koncepce rodinné politiky, či možné snížení administrativní zátěže pro cukrovarnické podniky patří mezi body, kterými se bude zabývat na dnešním jednání vláda. Ministři mají na programu také věcný záměr nového zákona o ochraně spotřebitele nebo návrh na prodloužení programu Delta na podporu aplikovaného výzkumu o dva roky do roku 2021. Koncepce rodinné politiky čeká na projednání několik měsíců: naposledy ji kabinet odložil v srpnu kvůli nepřítomnosti některých ministrů KDU-ČSL. Lidovci mají k pojetí politiky připravené ministerstvem práce zásadní připomínky, podle ministryně Michaely Marksové musí ale koncepce vycházet z reality a odpovídat současnému pojetí rodiny.

Dočkají se početné rodiny nižších odvodů? Vláda návrh neprojednala, lidovci chyběli na jednání

Sokol bude všem zájemcům po celý týden představovat své aktivity

Desítky sokoloven v ČR se počínaje dneškem otevřou veřejnosti, aby jí členové spolku představili různé sportovní, turistické a kulturní aktivity. Akce s názvem Sokol spolu v pohybu se koná do neděle, přičemž každý den je určen pro někoho jiného. Dnešek bude patřit aktivitám pro seniory a úterý nejmenším dětem a jejich rodičům. Středa bude ve znamení dne zdraví a spolupráce s handicapovanými, čtvrtek bude věnován výkonnostnímu sportu. V pátek je na programu Noc sokoloven, při které zájemci mohou navštívit a seznámit se s historií 90 sokoloven v ČR, včetně areálu Tyršova domu v Praze. Na víkend připravil Sokol zábavní akce a soutěže pro celé rodiny.

SDÍLET
sinfin.digital