3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Dvojí kvalita potravin bude hlavním tématem dnešního Žofínského fóra. K situaci, kdy východní státy Evropské unie mají v potravinách nižší podíl kvalitních surovin než západ EU, se vyjádří i český ministr zemědělství Marian Jurečka. Prezident Miloš Zeman mezitím zahájí svou návštěvu Ústeckého kraje. Setká se s hejtmanem, studenty i občany. Názor, že by tato cesta byla součástí jeho předvolební prezidentské kampaně, však Zeman dál odmítá. Co dalšího se děje v Česku právě dnes?

Jurečka bude řešit dvojí kvalitu potravin

Dvojí kvalita potravin pro východ a západ Evropy bude hlavním tématem dnešního Žofínského fóra, bude o ní mluvit mimo jiné ministr zemědělství Marian Jurečka. Na problém dvojí kvality potravin, ale také dalších výrobků, například čisticích prostředků, upozorňují země střední a východní Evropy již delší dobu. Tématem se nyní začali zabývat ministři zemědělství EU a o věci se v nedávném projevu v europarlamentu zmínil i šéf komise Jean-Claude Juncker. Často je připomínán jeho výrok, že Češi mají nárok na stejné množství kakaa v čokoládě jako kdokoli jiný. Podle Evropské komise můžou problém řešit členské státy na národní úrovni. Pokud by mělo porušování přeshraniční rozměr, je možné jej řešit v rámci sítě pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitelů.

Bitka v obchodě: Češi se v supermarketu poprali o zlevněné máslo

Zeman zahajuje návštěvu Ústeckého kraje

Prezident Miloš Zeman dnes zahájí třídenní návštěvu Ústeckého kraje. Všechny kraje s výjimkou Prahy už navštívil čtyřikrát, v polovině září zahájil další kolo krajských cest. Odmítá názory, že by jeho návštěvy regionů byly součástí kampaně před prezidentskými volbami, které se konají v lednu příštího roku a v nichž hodlá opět kandidovat. V Ústeckém kraji se dnes setká s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem, krajskými zastupiteli, starosty či studenty. V programu nechybí mítinky s občany na náměstích.

Jsou to dva roky, co Mynář nedostal prověrku, a další hradní výročí se blíží. Komentář Miroslava Cvrčka

Pokračuje soud kvůli padlému mostu

Výslechem obžalovaných a znalců bude dnes u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě pokračovat hlavní líčení v kauze tragického pádu silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Kriminalisté obvinili deset lidí z obecného ohrožení z nedbalosti. Čtyři lidé při neštěstí zahynuli a dva byli zraněni. Obviněným, mezi nimiž jsou zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu, hrozí vězení od tří do deseti let. Most ve Vilémově se zřítil v září 2014, v tu chvíli pod ním pracovalo šest dělníků. Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry.

Proti opravě Kubišova rodného domu se postavili místní. Lidé stále zpochybňují význam Anthropoidu

SDÍLET
sinfin.digital