3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Sněmovní komise, která se zabývá úniky z vyšetřovacích spisů, dnes uzavře svou práci. Součástí její závěrečné zprávy budou i doporučení pro současnou a budoucí vládu. Zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mezi tím začnou sčítat billboardy v ochranném pásmu u dálnic. Ty měli jejich majitelé povinnost odstranit, pokud tak neučinili, ŘSD to učiní za ně. Co dalšího se dnes děje v Česku? 

Komise k únikům ze spisů uzavře svou práci

Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů dnes schválí svou závěrečnou zprávu. Podle předsedy komise Martina Plíška by se tam měla objevit doporučení na změnu některých zákonů, aby se do budoucna takovým únikům zamezilo. Celá sněmovna by o zprávě komise měla rozhodovat v úterý. Plíšek uvedl, že zpráva komise bude obsahovat popis současné situace ohledně úniků z vyšetřovacích spisů a návrhy vládních opatření nebo změn zákonů. „Velká část těch návrhů se týká změn zákonů, což samozřejmě směřuje pro novou vládu, ale budou tam i opatření, která může zajistit i současná vláda,“ podotkl Plíšek.

Sněmovní komise na Babiše dokončila výslechy svědků, poslanci se brzy dozvědí závěry šetření

Silničáři začnou sčítat neodstraněné billboardy

Ředitelství silnic a dálnic v pátek začne připravovat soupis billboardů, které jejich majitelé neodstranili z ochranného pásma dálnic. Vytvoření evidence poutačů, které měli jejich majitelé do dneška povinnost odstranit, je prvním krokem úřadů k jejich zbourání. Ministerstvo dopravy už dříve avizovalo, že zařízení na své náklady úřady zlikvidují a peníze pak budou vymáhat po majitelích billboardů, případně pozemků, na kterých stojí. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona z roku 2012. Zatímco někteří provozovatelé billboardy začali odstraňovat, jiní jen reklamní sdělení nahradili státní vlajkou.

Kvůli billboardům s českými vlajkami na dálnicích padají trestní oznámení

Sněmovna projedná diskriminaci a bezpečnost plateb na webu

Sněmovna by dnes měla schvalovat novelu, podle níž by úřad ombudsmanky nově kontroloval, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. V závěrečném čtení je také například zrušení zákazu dodávek do jaderné elektrárny v íránském Búšehru a návrh zákona o platebním styku, který má za cíl zvýšit bezpečnost internetových plateb. Před schvalováním je v dolní komoře také novela Víta Kaňkovského, která by nemocnicím zjednodušila údržbu a opravy přístrojů i školení zaměstnanců o jejich používání a obsluze.

Konec bankovek: Visa nabízí obchodům 10 tisíc dolarů, když přestanou brát papírové peníze

SDÍLET
sinfin.digital