3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci projednají závěrečnou zprávu vyšetřovací komise, která se zabývá úniky z policejních spisů. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dnes bude u soudu bránit žalobě PR firmy Bison&Rose. Co dalšího se dnes v Česku děje? 

Poslanci proberou zprávu k únikům ze spisů

Poslanci na svém úterním jednání budou diskutovat o závěrečné zprávě vyšetřovací komise, která se zabývala úniky informací z policejních spisů. Schválením zprávy komise by poslanci doporučili například zřízení zvláštního orgánu, který by vyšetřoval státní zástupce. Orgány činné v trestním řízení by podle komise měly povinně evidovat kontakty s novináři. Trestní oznámení komise v souvislosti s úniky nechystá. Poslanci by dnes měli rovněž schvalovat hospodářskou a obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Dohoda mezi EU a Kanadou má mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu.

Úniky ze spisů fatálně ohrožují ústavnost, píše komise, která vznikla kvůli Babišovým nahrávkám

Odvolací soud projedná spor mezi Babišem s PR firmou

Vrchní soud v Praze dnes projedná odvolání ve sporu mezi PR agenturou Bison&Rose a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Agentura žaluje Babiše kvůli tomu, že ji údajně nepřímo spojil s výrobou fotomontáže, na které byl zachycen ministr vnitra Milan Chovanec s nahou dívkou. Krajský soud v Praze žalobu loni v létě nepravomocně zamítl. Firma Babiše žaluje kvůli výroku pro Právo, kdy Babiš pronesl, že fotomontáž je „jak z pera agentury Bison a Rose". Firma se proti spojení s politikou ohradila a žádala omluvu, později předsedu ANO zažalovala.

Babiš: Doufám, že voliči nejsou hloupí, že to prokouknou. U soudu se chce co nejrychleji očistit

Do Prahy přijíždí německý prezident Steinmeier

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přijede v úterý do Prahy na svou první oficiální návštěvu Česka ve funkci hlavy státu. Na Pražském hradě se setká se svým protějškem Milošem Zemanem, s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem a s některými členy vlády. Steinmeierova návštěva se omezí na půl dne, odpoledne už má naplánovaný další program v Berlíně. Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy letos v únoru poté, co byl bývalý německý ministr zahraničí zvolen prezidentem.

Frank-Walter Steinmeier. „Umetený” prezident, který do nové role dorostl. Komentář Igora Záruby

 

SDÍLET
sinfin.digital