3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Nedělní vichřice napáchala v České republice značné škody. V mnoha traťových úsecích stály vlaky, v některých místech stále ještě jezdí pouze náhradní doprava. Desetitisíce domácností jsou navíc stále bez elektrické energie. Dodavatelé by měli poruchy odstraňovat během dneška. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Vichřice zastavila vlaky, mezi Chebem a Plzní stále nejezdí

Po vichřici, která se Českem prohnala v neděli, stále nejezdí vlaky na hlavním tahu mezi Chebem a Plzní a na více než 20 úsecích regionálních tratí. Jde většinou o horské a podhorské oblasti Libereckého kraje a Krušných hor, ale také jižní Čechy a Vysočinu. Obnovení provozu České dráhy předpokládají během ranních nebo dopoledních hodin. Problémy už nejsou na hlavním koridoru z Prahy do Olomouce a Ostravy, kde byl provoz obnoven v neděli večer. Z hlavních tahů už problémy přetrvávají pouze na tahu mezi Chebem a Plzní, kde je zavedena náhradní doprava. Předpoklad obnovení je kolem osmé hodiny ranní nebo dopoledne.

Migranti jsou velká hrozba. Nebezpečí ale není islám, jde o výchovu, říká egyptský bohemista

Kvůli včerejšímu počasí jsou stále desetitisíce domácností bez proudu

Kvůli nedělní vichřici bylo ráno bez dodávek elektrické energie 120 000 odběratelů energetické společnosti ČEZ. Kalamitní stav trvá ve všech osmi krajích, firma předpokládá jeho rušení během dneška. Nejvíce poruch čeká na opravu stále na Děčínsku, Havlíčkobrodsku, Českolipsku, Benešovsku, Jičínsku a Chrudimsku. ČEZ evidoval po vichřici asi půl milionu domácností bez proudu. Do nedělního večera odstranil poruchy u 250 000 odběratelů. Během noci se podařilo odstranit další poruchy. Na území, které obhospodařuje společnost E.ON, je nejvážnější situace v okresech Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou.

Soud rozhodne o vině muže, který týral své děti a zavíral je do sklepa

Krajský soud v Brně vynese rozsudek v případu muže, kterého obžaloba viní z týrání dvou vlastních dětí. Podle obžaloby je fyzicky napadal a zavíral do sklepa. Sedmačtyřicetiletému muži hrozí pět až 12 let vězení, žalobkyně v závěrečné řeči navrhla trest v polovině zákonné sazby. Obžalovaný vinu v závěrečné řeči částečně doznal. Muž je původem z Ruska, má i americké státní občanství. Podle obžaloby děti týral od října 2015 do května 2016 v penzionu na Břeclavsku, který provozoval. Nyní osmiletou dceru a desetiletého syna údajně bil a minimálně desetkrát za měsíc je na několik hodin či dní zavíral do místnosti s úklidovými prostředky, častěji pak do sklepa, takzvané hladomorny.

SDÍLET
sinfin.digital