3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci dnes rozhodnou o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Vzhledem k doporučení mandátového a imunitního výboru se očekává, že sněmovna žádosti policie vyhoví. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?

Sněmovna rozhodne o vydání Babiše a Faltýnka k stíhání

Sněmovna by dnes měla rozhodnout o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek pochybení odmítají, případ vnímají jako politickou kauzu a snahu ovlivnit říjnové parlamentní volby. Policejní žádost o Babišovo a Faltýnkovo vydání ke stíhání bude podle programu prvním bodem středečního jednání. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil už dřív plénu žádosti policie vyhovět. Sněmovna tak s největší pravděpodobností oba poslance ke stíhání vydá.

Chceme s Macronem vytvořit proevropskou stranu, říká pro INFO.CZ lídr nového hnutí Tak jo! Rozumek

Odbory oznámí, zda kvůli platům vstoupí do stávkové pohotovosti

Odboráři veřejného sektoru dnes chtějí oznámit, zda na podporu svých požadavků na růst platů vstoupí do stávkové pohotovosti. Odbory žádají zvýšení platových tarifů o 15 procent učitelům a o deset procent ostatním pracovníkům, a to od listopadu. Vláda se zatím nedohodla na tom, o kolik, komu a kdy přidá. Stávkovou pohotovost vyhlásily v úterý už školské odbory. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) na pokrytí odborářských požadavků v rozpočtu nejsou peníze. Podle propočtů ministerstva práce by stát na požadovaný růst výdělků letos musel vydat asi tři miliardy a příští rok kolem 27 miliard korun, další miliardy by plynuly od samospráv a ze zdravotního pojištění.

Tváří v tvář džihádistům. Vědci vyslechli bojovníky Islámského státu, mají tři důvody zabíjet

Olomoucký soud otevře kauzu dítěte, které zemřelo po pádu z vlaku

Před olomouckým okresním soudem dnes stane vlakvedoucí a průvodčí, které jsou obžalovány kvůli loňskému tragickému pádu dvouleté dívky z jedoucího vlaku na Olomoucku. Podle obžaloby zanedbaly ženy své pracovní povinnosti, což mělo za následek, že vlak odjel z Olomouce s nedostatečně zavřenými dveřmi. Zaměstnankyně Českých drah čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti, vinu popírají. Dráhy se již s rodinou mimosoudně vyrovnaly. Neštěstí se stalo loni 24. července na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Podle obžaloby dívka vypadla z vlaku ve chvíli, kdy stála v blízkosti otevřených dveří toalety a čekala na matku, která byla na toaletě s její čtyřletou sestrou. 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital