3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Politické strany se ode dneška budou voličům představovat ve spotech na České televizi a v Českém rozhlase. Podle expertů ale tento typ propagace nemá na voliče valný dopad. Pražský vrchní soud znovu projedná vraždu dítěte, které zabila vlastní matka, když ho po narození odložila do kontejneru. Hrozí jí za to až výjimečný trest. A co dalšího se dnes bude v Česku dít?

Rozhlas a televize začínají vysílat předvolební spoty stran

Strany a hnutí, které kandidují ve sněmovních volbách, se ode dneška začnou samy představovat voličům v České televizi a v Českém rozhlasu. Volební kampaň tím tradičně míří do cílové rovinky. Volební videa strany obvykle nabízejí také na internetu. Kandidující strany mají ze zákona v každém z veřejnoprávních médií k dispozici celkem 14 hodin vysílacího času. Mohou tohoto času využít k představení svého programu a kandidátů. Podle expertů na výzkum veřejného mínění a psychologii však nemá tento druh propagace na výsledek voleb velký dopad. Český rozhlas bude spoty vysílat na stanicích Radiožurnál, Vltava a Dvojka v půlhodinových blocích. Česká televize bude propagační videa stran vysílat do 18. října na programech ČT1 a ČT2, a to v celkem 28 blocích.

Babiš klekne na lidi, bude vládnout s extremisty, nebuďte slepí, říká šéf ODS Petr Fiala

Soud projedná kauzu mrtvého dítěte, které matka zabila pohozením do kontejneru

Pražský vrchní soud znovu projedná případ smrti novorozeného dítěte, které před dvěma lety odložila do kontejneru žena z Mníšku pod Brdy. Letos v lednu čin překvalifikoval z vraždy na zabití a trest snížil z deseti na šest let vězení. Případ však k novému odvolacímu jednání vrátil Nejvyšší soud, který vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana podanému v neprospěch matky. Mladá matka podle obžaloby po porodu děvčátko zabalila do igelitu a odložila do kontejneru, dítě se udusilo. Žena si podle svého tvrzení myslela, že je dítě mrtvé. Narodilo se však živé, a to v sedmém měsíci těhotenství. Matka dva dny před porodem požila potratovou pilulku, kterou si opatřila na internetu. Ženě hrozí vězení od 15 do 20 let, případně výjimečný trest.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

Dovozci automobilů zveřejní statistiky prodejnosti, očekává se rekord

Svaz dovozců automobilů zveřejní údaje o prodeji nových osobních aut v Česku za tři čtvrtletí. Očekává se, že čísla za letošní rok překonají loňský rekord téměř 260 000 prodaných vozů. Do srpna trh vzrostl meziročně o sedm procent na 185 292 prodaných automobilů. Podle údajů za osm měsíců je nejprodávanější značkou Škoda Auto, následuje Volkswagen a třetí je Hyundai. Na dalších místech jsou Ford, Dacia a Renault. Nejprodávanějšími modely jsou škodovky Octavia, Fabia a Rapid. Podíl aut s benzinovým pohonem se pohybuje kolem 58 procent, diesely tvoří necelých 39 procent trhu. Celkem 74 procent aut letos koupily firmy, zbytek připadá na soukromé zákazníky.

SDÍLET
sinfin.digital