3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

ČTK, vkr

30. 08. 2017 • 10:08

Imunitní a mandátový výbor Poslanecké sněmovny se ve středu bude opět zabývat tím, zda vydá ke stíhání poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Obě politické špičky jsou podezřelé s podvody v kauze Čapí hnízdo. Majitelé reklamních ploch u dálnic a hlavních silnic se vyjádří k zákonné úpravě, která zakazuje umisťování billboardů do vzdálenosti čtvrt kilometru od dálnice. Co dalšího by vám dnes v Česku nemělo uniknout?

Mandátový výbor projedná žádost o vydání Babiše

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se ve středu odpoledne sejde, aby se opět zabýval policejní žádostí o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci na projekt Čapí hnízdo. Babiš by se měl dnešního jednání zúčastnit, pozván je i Faltýnek a zástupci policie a státního zastupitelství. Oba politici čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele, díky změně však dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci.

Majitelé billboardů se vyjádří k jejich zákazu u dálnic

Majitelé reklamních ploch u dálnic a silnic prvních tříd budou dnes na tiskové konferenci prezentovat svá stanoviska k zákonné úpravě, která nově zakazuje umisťování billboardů ve vzdálenosti do 250 metrů od dálnice. V pátek skončí přechodné pětileté období na odstranění billboardů, jež zavedla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Členové Svazu provozovatelů venkovní reklamy oblepili na konci minulého týdne reklamní plochy u dálnic vlajkami ČR. Chtěli tak upozornit na údajnou nesmyslnost nové úpravy. Svaz přitom spoléhá na to, že česká vlajka jakožto státní symbol se nesmí odstraňovat. Podle zjištění ÚAMK je u českých dálnic 875 billboardů, které mají majitelé do pátku odstranit.

Šéf Svobodných Mach zdůvodní svůj odchod z EP

Předseda Svobodných Petr Mach dnes oznámí důvody, proč se rozhodl rezignovat na členství v Evropském parlamentu. Mach jako europoslanec skončí 31. srpna. Jeho rozhodnutí pravděpodobně souvisí s tím, že je pražským lídrem své strany pro letošní sněmovní volby. Svobodní zatím do českého Parlamentu nepronikli, při minulých sněmovních volbách získali zhruba 2,5 procenta hlasů. Podobný výsledek jim zatím vesměs přisuzovaly i letošní průzkumy, které jim dávaly jen teoretické šance na překročení pětiprocentní hranice pro vstup do dolní komory parlamentu.

SDÍLET