3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Imunitní a mandátový výbor Poslanecké sněmovny se ve středu bude opět zabývat tím, zda vydá ke stíhání poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Obě politické špičky jsou podezřelé s podvody v kauze Čapí hnízdo. Majitelé reklamních ploch u dálnic a hlavních silnic se vyjádří k zákonné úpravě, která zakazuje umisťování billboardů do vzdálenosti čtvrt kilometru od dálnice. Co dalšího by vám dnes v Česku nemělo uniknout?

Mandátový výbor projedná žádost o vydání Babiše

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se ve středu odpoledne sejde, aby se opět zabýval policejní žádostí o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci na projekt Čapí hnízdo. Babiš by se měl dnešního jednání zúčastnit, pozván je i Faltýnek a zástupci policie a státního zastupitelství. Oba politici čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele, díky změně však dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci.

Politologové o „zakleknuté“ FAU: Babišova pověst trpí, ANO oslabuje. Nezbývá, než zatloukat

Majitelé billboardů se vyjádří k jejich zákazu u dálnic

Majitelé reklamních ploch u dálnic a silnic prvních tříd budou dnes na tiskové konferenci prezentovat svá stanoviska k zákonné úpravě, která nově zakazuje umisťování billboardů ve vzdálenosti do 250 metrů od dálnice. V pátek skončí přechodné pětileté období na odstranění billboardů, jež zavedla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Členové Svazu provozovatelů venkovní reklamy oblepili na konci minulého týdne reklamní plochy u dálnic vlajkami ČR. Chtěli tak upozornit na údajnou nesmyslnost nové úpravy. Svaz přitom spoléhá na to, že česká vlajka jakožto státní symbol se nesmí odstraňovat. Podle zjištění ÚAMK je u českých dálnic 875 billboardů, které mají majitelé do pátku odstranit.

Senátoři si stěžují u Ústavního soudu na odstraňování billboardů. Je prý v rozporu se svobodou podnikání

Šéf Svobodných Mach zdůvodní svůj odchod z EP

Předseda Svobodných Petr Mach dnes oznámí důvody, proč se rozhodl rezignovat na členství v Evropském parlamentu. Mach jako europoslanec skončí 31. srpna. Jeho rozhodnutí pravděpodobně souvisí s tím, že je pražským lídrem své strany pro letošní sněmovní volby. Svobodní zatím do českého Parlamentu nepronikli, při minulých sněmovních volbách získali zhruba 2,5 procenta hlasů. Podobný výsledek jim zatím vesměs přisuzovaly i letošní průzkumy, které jim dávaly jen teoretické šance na překročení pětiprocentní hranice pro vstup do dolní komory parlamentu.

Islámští teroristé nás honí po ulicích jak zajíce, EU paralyzuje korektnost, říká velvyslanec Kmoníček

SDÍLET
sinfin.digital