3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Během druhého dne letošní Země Živitelky bude agrární komora jednat o českém zemědělství, kterého se zúčastní i ministr Marian Jurečka. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Na Živitelce bude Agrární komora jednat o zemědělství

Druhý den letošní Země Živitelky projedná vedení Agrární komory ČR na českobudějovickém výstavišti aktuální problémy tuzemského zemědělství. Letos poprvé předsedá komoře prezident Zdeněk Jandejsek, dlouhodobý kritik úbytku českých prasat. S vedením bude jednat i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Odpoledne dostanou ocenění nejlepší venkovští živnostníci a profesní spolky. Jandejsek dlouhodobě hovoří o tom, že západní členské státy Evropské unie by neměly mít možnost podporovat tamní zemědělství silou svých ekonomik a následně dovážet do ČR a dalších východních států potraviny za dumpingové ceny.

Chci krále Miloše. Je absolutně zdravý a prosil mě, abych za něj kandidoval, říká Ringo Čech

Praha si připomene sebeupálení Siwiece na protest proti okupaci

V Praze se dnes koná pietní akt na připomenutí sebeupálení Poláka Ryszarda Siwiece v září roku 1968 na protest proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Akt se uskuteční v 11:30 před Ústavem pro studium totalitních režimů na Žižkově, kde má Siwiec památník. „Devětapadesátiletý polský úředník a otec pěti dětí Ryszard Siwiec se zapálil na oslavách dožínek na varšavském Stadionu Desetiletí 8. září 1968. Účast polských jednotek na potlačení pražského jara s ním otřásla natolik, že ho vyburcovala k radikálnímu činu,“ sdělila Lucie Zakopalová z Polského institutu v Praze.

Odchod z EU, zmatek a chyby. Malé strany chtějí Česko odpoutat od Bruselu, často komicky

Slavia, Plzeň a Zlín dnes poznají protivníky v Evropské lize

Tři české kluby dnes budou v osudí při losování základních skupin fotbalové Evropské ligy. Trojici soupeřů se dozví pražská Slavia, Plzeň a Zlín. Slávisté přešli do Evropské ligy po středečním vyřazení ve 4. předkole Ligy mistrů s APOELem Nikósie. Plzeň, která rovněž původně bojovala o Ligu mistrů, zvládla play off s jiným kyperským celkem Larnakou. Zlín měl jakožto vítěz poháru účast ve skupině jistou bez kvalifikace. Plzeň bude díky koeficientu nasazená v prvním koši a vyhne se tak nejsilnějším celkům, jako jsou Arsenal, AC Milán, Lazio Řím, Lyon, Dynamo Kyjev či Villarreal. Zlín a Slavia budou v posledním čtvrtém koši. Losování začne v Monaku ve 13:00.

Palacha následoval Jan Zajíc a 26 dalších. Lidé se upalovali i za hranicemi>>>

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital