3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Řidiči v Praze si dnes budou muset obrnit nervy. Na protest proti službám Uber budou taxikáři pomalou jízdou blokovat příjezd na Letiště Václava Havla, čekají se proto dopravní komplikace. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?

Taxikáři chtějí na protest proti Uberu blokovat cestu na letiště

Sdružení českých taxikářů chce dnes od 10:00 pomalou protestní jízdou blokovat příjezd na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Taxikáři se na cestu vydají na protest proti službám typu Uber. Podporu jim vyjádří i brněnští taxikáři, kteří po poledni pozvolna pojedou k brněnskému letišti. Na případné dopravní komplikace se v Praze chystají policie, strážníci, magistrát i dopravní podnik (DPP), konkrétní kroky ale nechtějí sdělit. Zda bude policie rozdávat pokuty, proto není jasné. „Nebudeme předjímat postupy a nechceme o nich ani polemizovat, neboť situace se může oproti předpokladům vyvinout zcela jinak,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Taxikářům bez povolení se smráká, nově čelí pokutě až sto tisíc korun. Co to znamená pro Uber?

Soud začne řešit zakázky pošty, kauza se týká i firmy Agrotec

Pražský městský soud rozplétat případ zmanipulovaných tendrů České pošty. Před soudem stane pět bývalých manažerů pošty, pět zástupců firem a tři společnosti, mezi které patří také hustopečská firma Agrotec ze svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. První část obžaloby se týká pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách. Agrotecu se týká druhá část obžaloby, která tvrdí, že firma v letech 2012 až 2014 dodala poště v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách 12.512 pneumatik za více než 34 milionů korun. Bez zadávacího řízení podle obžaloby pošta nakupovala od Agrotecu v roce 2012 a 2013 také náhradní díly do aut za téměř 17 milionů korun. Obviněným hrozí až osm let vězení, firmám pokuty a v krajním případě zrušení.

Babiš: Migraci odmítám stejně jako Okamura, voliči komunistů nejsou méněcenní

Soud rozhodne ve sporu o odškodném pro ochrnutého hocha

Vyškovský okresní soud by měl dnes vynést rozhodnutí ve sporu o odškodné mezi školou v Rousínově na Vyškovsku a chlapcem, na kterého se při neoficiální exkurzi židovského hřbitova před šesti lety zřítil náhrobní kámen. Chlapec následkem toho ochrnul. Po škole požaduje jako náhradu za celoživotní újmu zhruba 14 milionů korun. Neštěstí se stalo v roce 2011, kdy učitel školy vzal třídu místo hodiny dějepisu na tamní židovský hřbitov. Ten není volně přístupný a žáci se tam dostali přes přerušený plot. Na tehdy třináctiletého hocha se na hřbitově zřítil několika set kilogramů těžký náhrobek, který skopl jeho spolužák. Přežil jen díky rychlému zásahu lékařů. Nyní devatenáctiletý muž je od té doby odkázán na vozík.

SDÍLET
sinfin.digital