3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

ČTK, adk

07. 08. 2017 • 10:13

Hnutí STAN představí program, se kterým chce kandidovat do Poslanecké sněmovny. V Praze začíná festival LGBT komunity Prague Pride. Český statistický úřad oznámí, jak se v červnu dařilo průmyslu, stavebnictví a obchodu. Co důležitého se dnes bude dít v Česku?

STAN představí program

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představí program, se kterým bude kandidovat v říjnových sněmovních volbách. STAN měli původně kandidovat v koalici s KDU-ČSL, koncem července se ale rozhodl jít do voleb samostatně. Hnutí tím reagovalo na požadavek lidovců, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslali Starostové své zástupce na kandidátky KDU-ČSL. Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent. STAN to však nepokládali za rovnoprávné partnerství.

Začíná festival Prague Pride

Výstavami a dalšími akcemi začne v Praze sedmý ročník festivalu Prague Pride, který je oslavou hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Během týdne nabídne přes 100 kulturních, společenských, diskuzních i sportovních událostí, které vyvrcholí sobotním průvodem centrem Prahy. Festival potrvá do neděle 13. srpna. Letos pořadatelé chtějí poukázat na rozdíl mezi tolerancí a respektem. Upozorní na předsudky lidí a osudy gayů a leseb v různých zemích i v ČR a jejich lidská práva.

ČSÚ oznámí, jak se dařilo průmyslu

Český statistický úřad oznámí, jak se v červnu dařilo průmyslové a stavební výrobě a obchodu se zahraničím. Předchozí květnová čísla ukázala českou ekonomiku v příznivém světle. Průmysl po dubnovém poklesu vzrostl meziročně o 8,1 procenta a stavebnictví zrychlilo růst na 4,7 procenta z dubnových čtyř procent. Květnový měsíční objem vývozu 362,3 miliardy Kč byl druhý nejvyšší v historii a celkově skončil zahraniční obchod přebytkem 14,3 miliardy korun.

SDÍLET