3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Čeští ministři se na zámku v Lednici setkají se svými slovenskými protějšky. Český kabinet bude řešit i běžnou agendu. U Okresního soudu v Novém Jičíně zazní závěrečné řeči v kauze projednávání příčin železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Český kabinet se setká se slovenskou vládou

Společné jednání se slovenskou vládou i samostatné zasedání čeká český kabinet na zámku Lednice na Břeclavsku. Se svými slovenskými protějšky budou ministři jednat popáté a navážou na loňské setkání v Bratislavě. V 15:00 pak zasedne česká vláda nad standardní agendou, zabývat se bude například zabezpečením letecké záchranné služby po roce 2020 nebo navýšením financí pro profesionální divadla, orchestry a pěvecké sbory. Čeští a slovenští ministři budou kromě chystaných oslav 100. výročí vzniku Československa řešit také například spolupráci v oblasti energetické infrastruktury, situaci na Ukrajině, migraci a aktuální evropskou agendu včetně odchodu Velké Británie z EU, ale i rozšiřování Evropské unie. Český kabinet bude řešit také finální podobu rozpočtu pro rok 2018.

Ve Švédsku nacházejí mrtvé staré lidi až po týdnech, je to odstrašující příklad, říká filantrop Sýkora

Soud, který se zabýval pádem mostu ve Studénce, míří k rozuzzlení

Přednesem závěrečných řečí bude u Okresního soudu v Novém Jičíně pokračovat projednávání kauzy železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Proces začal v červnu 2011. Soudce v květnu ukončil dokazování i přesto, že někteří advokáti navrhovali další výslechy, popřípadě doplnění znaleckých posudků. Už před tím avizoval, že další důkazy nepřipustí. Podle něj by do projednávané kauzy nepřinesly nic nového. Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo celkem 95 pasažérů a škoda přesáhla 177 milionů korun.

Kandidáti na prezidenta si měli dodneška založit transparentní účet

Prezidentští kandidáti by dnes měli mít podle zákona založen transparentní účet pro financování volební kampaně. Dohledový úřad zatím na svém webu žádné účty nezveřejnil, přestože mu je někteří známí adepti už podle svých vyjádření nahlásili. Lhůtu nejspíš nedodrží zájemci o prezidentský úřad, kteří zatím kandidaturu neoznámili. Přihlášky lze totiž předkládat až do 7. listopadu. Povinný účet už má prezident Miloš Zeman, který se rozhodl usilovat o znovuzvolení. Účet se stel terčem vtipálků, kteří prezidentovi posílají jeho prostřednictvím různé vzkazy. Již několik měsíců mají transparentní účet bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. 

SDÍLET
sinfin.digital