3 důležité zprávy z domova, které byste dnes měli vědět

V pátek odpoledne začínají volby do Poslanecké sněmovny. Za sněmovní lavice by rádo zamířilo 7500 kandidátů ze 31 politických uskupení, dostane se ovšem jen na dvě stovky z nich. Volební místnosti se uzavřou v sobotu ve 14 hodin. Pražský městský soud se vrátí ke kauze OKSystem. V ní dva státní úředníci měli zneužívat svoji pravomoc a OKSystem vydírat. Co dalšího se dnes děje v Česku? 

V Česku začnou volby do Sněmovny

Začínají volby. Lidé v České republice dnes odpoledne začnou rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím pádem i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní rovněž to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Vybírat si mohou mezi zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich. Do sněmovních lavic by na příští čtyři roky rádo usedlo více než 7500 kandidátů, uvedla předsedkyně Českého statického úřadu Iva Ritschelová. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů. Volební místnosti se na téměř 15 tisících místech země otevřou dnes ve 14 hodin, uzavřou se po osmi hodinách. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Volby startují. Už odpoledne můžete rozhodnout, kdo bude spravovat zemi další čtyři roky

Soud se vrátí ke kauze OKsystemu

Pražský městský soud dnes začne potřetí projednávat obžalobu na bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku a někdejšího ředitele ministerského odboru informatiky Milana Hojera. Podle zrušených rozsudků muži zneužili pravomoc a vydírali firmu OKsystem. Soud se bude muset znovu zabývat mimo jiné škodou, kterou údajně způsobili, i její výší. Případ se týká softwarové společnosti, která pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad. Šiška a Hojer po jednateli firmy údajně žádali stažení stížnosti, za což OKsystemu slibovali zakázku za nejméně 100 milionů korun. V opačném případě by prý firma zakázku nedostala.

Soudci z Rathovy kauzy kárné žalobě čelit nebudou, Pelikán nechce oslabovat důvěru občanů v justici

Univerzita Karlova volí nového rektora

Pražská Karlova univerzita bude dnes volit rektora. Funkci šéfa největší a nejstarší univerzity v Česku obhajuje současný rektor Tomáš Zima, který školu vede od února 2014. Proti němu kandiduje biolog Jan Černý, který je od roku 1990 prvním kandidátem na rektora z přírodovědecké fakulty. Nově zvolený rektor by se měl čtyřleté funkce ujmout v únoru 2018 po jmenování prezidentem. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit zejména dokončení příprav a nastartování nové struktury studijních oborů v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona a novým nastavením akreditačního procesu. Rektora volí akademický senát v tajné volbě. V prvním kole může zvítězit kandidát s nadpolovičním počtem hlasů. V případě, že žádný z navržených tolik hlasů nedostane, koná se další kolo voleb.

České univerzity dál ztrácejí prestiž. „Potřebujeme víc peněz,“ reagují na propad v žebříčku školy

SDÍLET
sinfin.digital