3 zprávy odjinud: Vozíčkáři řeší parkování; volební právo pro cizince; prosperujeme a nejsme spokojení

Nové parkovací zóny v Praze mají řadu odpůrců včetně vozíčkářů, kterým působí velké problémy. Řada tělesně postižených, kteří mají potíže s chůzí, se teď jen s velkými obtížemi dostává tam, kam potřebuje. Vybíráme i další zprávy.

 

Zóny působí potíže

Proti novým parkovacím zónám v Praze se ozvali také handicapovaní, kterým změna zkomplikovala život. Často si musí vybrat mezi rizikem pokuty nebo parkováním ve velké vzdálenosti od zamýšleného cíle cesty, což bývá mnohdy práce či lékař. „Máme každý týden desítky telefonátů na toto téma. Tzv. modré zóny jsou přímo neštěstím pro všechny obtížně pohyblivé motoristy v Praze,“ řekla Deníku Zdeňka Cupková z Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí.

Přibudou noví voliči?

Zatímco jinde v Evropské unii můžou volit i cizinci s přechodným pobytem, v Česku to možné není. Soud dal ovšem za pravdu Slovákovi, který se proti tomu ohradil. Podle informací MF Dnes by na základě tohoto rozhodnutí nyní mohli poslanci volební právo rozšířit, jednalo by se o 118 tisíc nových voličů. Poslanci ústavně-právního výboru se ovšem staví proti.

Pražský Albertov 17. listopad

Prosperita, ne spokojenost

Čechům se 27 let od převratu podle čísel daří na všech frontách. Roste délka života, nezaměstnanost je nejnižší ze zemí Evropské unie, stát je členem NATO a EU. Lidé ale často necítí potřebnou jistotu a spokojenost. Trápí je otázka bydlení, obavy ze ztráty zaměstnání i příjmy, jak informovaly Hospodářské noviny. Premiér Sobotka varuje, že ze situace můžou těžit populisté. „Slibují jednoduchá řešení, která se tváří jako trvalá a definitivní. Tuto jistotu dlouhodobé vize musí nabídnout také demokratické strany,“ řekl předseda vlády.

 

SDÍLET
sinfin.digital