30 milionů na migraci. O penězích rozhodne vláda

ČTK

České ministerstvo vnitra chce kvůli řešení migrační krize poslat dar 20 milionů korun do Bulharska a dalších deset milionů do Jordánska. Na pondělním jednání o to bude rozhodovat vláda.

České peníze by v Bulharsku měly pokrýt náklady na nákup vybavení a aut pro pohraniční policii či vybudování objektu pro policisty u hranic se Srbskem. Část peněz by měly jít také na rekonstrukci registračního a přijímacího střediska v Harmanli. "Půjde především o úpravy spojené s potřebami dětí a zranitelných skupin osob," stojí v překládací zprávě pro vládu.

Česká vláda posílá na řešení uprchlické krize peníze i dalším zemím, které jsou na balkánské trase. Letos například získala Makedonie 20 milionů, Řecko pět milionů a 2,5 milionu korun šlo přijímacím a tranzitním centrům na balkánské migrační trase. Dalších 20 milionů korun by mělo získat Srbsko.

Jordánská vláda chce tuzemské peníze využít na efektivnější zvládání migrační vlny ze Sýrie a integraci Syřanů, kteří na jordánském území zůstávají dlouhodobě. Také do zemí Blízkého východu Česko posílá finanční dary pravidelně. Letos šlo například 40 milionů korun na rekonstrukci uprchlického tábora Azrak v Jordánsku, poloviční částka šla na rozvoj uprchlického tábora Kawergosk v Iráku, pět milionů korun získalo Turecko.

Peníze do balkánských i blízkovýchodních států putují z programu na pomoc uprchlíkům a státům trpícím silnými migračními tlaky. Program vláda schválila v loňském roce. Letos v něm je připraveno 150 milionů korun, zahraniční země zatím získaly 92,5 milionu korun.

sinfin.digital