5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Slevy se vyplatily. Obchodníci, kteří se zapojili do akce černý pátek, jsou spokojení, zvýšil se jim zisk. Slova tureckého prezidenta Recepa Erdogana naopak vzbuzují nevoli, reagovali na ně Bohuslav Sobotka nebo Miloš Zeman. V otázce EET se politici stále neshodnou, Miloš Zeman ji vítá, pravicoví senátoři požadují zrušení. Co se děje právě teď?

Politici proti Erdoganovi

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při příležitosti 78. výročí úmrtí smrti Mustafa Kemala Atatürka

Reakce na slova tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který kvůli možnému zmrazení přístupových rozhovorů Evropské unie s jeho zemí vyhrožuje otevřením hranic a spuštěním nové migrační vlny, na sebe nenechala dlouho čekat. Prezident Zeman se nechal slyšet, že slova svého tureckého protějšku nejsou ničím jiným než vydíráním a vyzval k opevnění hranic EU. Bohuslav Sobotka zdůraznil, že je nutné dodržovat ustanovení dohody z jara tohoto roku, kde se mluví o tom, že Turecko nepustí migranty dál.

Černý pátek

Černý pátek a lidé dychtící po slevě

Černý pátek potěšil nejen zákazníky, ale také prodejce. Obchodníci, kteří se do slevové akce zapojili, si pochvalují rapidní nárůst tržeb. Asociace pro elektronickou komerci odhaduje, že v tomto týdnu stoupnou tržby e-shopů o 205 %. Právě nákupy přes internet byly ve středu zájmu veřejnosti, nejvýhodnější nabídky se vyprodaly v řádu minut.

Neshody o EET

Rozdělení politiků na dva tábory, když přijde řeč na EET, stále trvá. Prezident Miloš Zeman je s výsledky zkušebního provozu spokojený, ministru Babišovi ale vyčítá, že přišel až nyní s výjimkami, na které se zákon nebude vztahovat. Zákon chce hlava státu posuzovat s ohledem na ekonomický přínos zemi. Pravicoví senátoři se proti EET naopak ohrazují. Koncem listopadu chtějí v horní sněmovně zkusit prosadit zrušení EET, vzhledem k rozložení sil ale nemají příliš velkou šanci na úspěch.

Brexit bude ztrátou pro všechny

Maltský premiér Joseph Muscat, jehož země v lednu převezme po Slovensku předsednictví Evropské unie, potvrdil obavy lidí, kteří varují před tzv. tvrdým brexitem. „Nebude případem, kdy jeden vyhraje a druhý prohraje. Všichni něco ztratíme,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro BBC. Muscat upozorňuje na to, že naděje Velké Británie, která doufá, že by země mohla zůstat součástí jednotného trhu a zároveň omezit imigraci z ostatních zemí EU, jsou liché.

Oheň se blíží k Jeruzalému

Izrael nadále bojuje s požáry, které od úterka planou hned na několika místech země. Podle dostupných informací hoří na dvou stech místech státu a policie se přiklání k úmyslnému založení ohně s politickým motivem. Z Haify bylo evakuováno 75 tisíc obyvatel, sedm set domů je bez elektrické energie. Nově začalo v noci hořet v Bejt Meiru u Jeruzaléma, policie tam v souvislosti s ohněm zadržela tři podezřelé ze žhářství. 

SDÍLET
sinfin.digital