5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Info.cz

Počty udání za nevydané účtenky z EET stoupají. „Šílený pes“ bude ministrem obrany USA a šampion F1 Rosberg nečekaně ukončil kariéru. Přinášíme pro vás to nejpodstatnější z dneška.

Dozvuky EET

Restauratéři a hoteliéři od čtvrteční půlnoci do dnešní 17. hodiny, tedy za dobu ostrého fungování elektronické evidence tržeb, odeslali na servery Finanční správy 5,3 milionu účtenek. Správa taky eviduje nejméně 130 oznámení o nevydání účtenky. Systém běží plynule a bez problémů. O souvislostech a dopadech EET v Česku píšeme podrobně třeba zde.

Ministrem obrany USA bude James Mattis

Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že na post ministra obrany jmenuje příští týden generála ve výslužbě Jamese Mattise. Tento 66letý důstojník námořnictva (přezdívaný „Šílený pes“) kromě jiného velel léta americkým jednotkám v Afghánistánu a Iráku.

V minulosti byl znám také svými kontroverzními výroky.

Sobotka s Bělobrádkem. Další bilanční schůzka

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) by se měl do sněmovních voleb soustředit na dokončení zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a nové metodiky hodnocení výzkumných organizací. Sobotka to řekl novinářům po dnešní schůzce s předsedou lidovců, který se v kabinetu věnuje právě vědě, výzkumu a inovacím.

Zákon měl Bělobrádkův úřad podle legislativního plánu předložit do konce letošního roku, tento termín sliboval na konci srpna i vicepremiér sám. Kdy by se mohl dostat do připomínkového řízení, se zatím neví.

Sobotka a mzdy zaměstnanců Alberta.

Odboráři společnosti Ahold, která provozuje obchodní řetězec Albert, se na jednání se zaměstnavateli na konkrétním řešení růstu mezd nedohodli. Obě strany ale projevily „pružnost a dobrou vůli“, řekl novinářům premiér, který se jednání účastnil. 

Zástupci zaměstnavatelů už v minulém týdnu uvedli, že by mzdy v příštím roce u provozních zaměstnanců mohly vzrůst v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent.

sinfin.digital