5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Jindřich Forejt končí na Hradě a prezident Zeman se dočká vysněného oficiálního přijetí v Bílém domě. Angela Merkelová zůstává s pevnou podporou v čele CDU. Boje na východě Ukrajiny dosáhly tragického milníku. Klíčové události dne v našem přehledu.

Forejt rezignoval a má neplacené volno

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt se po sérii případů, které mu dal prezident za vinu jako jeho selhání, a po tom, co se na internetu objevilo kompromitující video, kde bere drogy, vzdal funkce. Opouští ji po 14 letech, podle Hradu zosobních a zdravotních důvodů“.

Autor kompromitující nahrávky v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že důvodem vzniku videa nejsou zákulisní hry, ale dluhy.

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Kdo Forejta nahradí, se zatím neví. Zůstává zaměstnancem Ministerstva zahraničních věcí a nyní má služební neplacené volno.

Merkelová znovu v čele CDU

Angela Merkelová zůstává pevná v kramflecích. Získala 90% podporu od svých spolustraníků a podeváté stane v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU). Příští rok chce Merkelová obhájit post spolkové kancléřky.

Ve svém téměř 80minutovém projevu první žena německé politiky mluvila o situaci v Sýrii, brexitu a parlamentních volbách.

Zeman do Bílého domu

Čekání prezidenta Zemana na oficiální přijetí v Bílém domě je po letech u konce. V dubnu by tam měl zamířit za Donaldem Trumpem. Mluvili spolu po telefonu a Zeman Trumpa na oplátku pozval do Prahy. 

Zeman se dočká. Trump ho pozval do Bílého domu

„Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky 'byl jediným evropským prezidentem', který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA,“ uvedl Zemanův mluvčí.

Shoda vládních stran nad rozpočtem

Rozpočet zítra hladce projde sněmovnou, koalice našla shodu i na většině pozměňovacích návrhů. Součástí dohody by mělo být například i zvýšení platů vysokoškolských učitelů. Opoziční strany pro rozpočet jako celek hlasovat nebudou, ale podpoří některé navržené změny. Česko má příští rok hospodařit se schodkem maximálně 60 miliard korun. Jeho výše je hlavním bodem, který opozice kritizuje.

Porošenko: Na Donbasu zemřelo už 10 tisíc lidí

Prezident Ukrajiny mluví o 2 500 ukrajinských vojácích a 7 500 civilistech, kteří přišli o život na východě země. Armáda tam bojuje se separatisty podporovanými Ruskem a právě jeho nejvyššímu vedení Porošenko přičítá vinu za oběti.

Jakkoli Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva jakékoli zapojení do ukrajinského konfliktu popírá, nejvýše připustila účast ruských „dobrovolníků“ na straně separatistů.

SDÍLET
sinfin.digital