5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, CDU německé kancléřky Merkelové se chce před volbami zavděčit ostřejším postojem k migrantům a kauza kolem konce hradního protokoláře Forejta neutichá. To podstatné z dneška v našem přehledu. 

Rozpočet na příští rok schválen

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Maximální schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun. Ministr financí ale věří, že bude hospodařit ještě lépe. Sněmovna podle očekávání přidala peníze na sociální služby, na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na opravu památek. Opoziční návrhy neuspěly.

Merkelová za zpřísnění azylové politiky

Křesťanskodemokratická unie (CDU) v čele s kancléřkou Merkelovou oficiálně přitvrzuje. Přijala dokument příznačně nazvaný „Orientace ve složitých časech“. Před volbami, které jsou příští rok, podle něj bude pro zákaz nošení burky či nikábu na veřejnosti, podpoří přísnější azylovou politiku a naopak bude proti zvyšování daní. Nejsilnější německá parlamentní strana také vyzvala Turecko k dodržování migrační dohody mezi EU a Ankarou. 

Německá kancléřka Angela Merkelová bude znovu kandidovat na post ve vedení země. Chce mimo jiné zakázat zahalování obličeje, což se má dotknout především muslimských žen.

Kdo lituje Forejtova odchodu?

Žhavým kandidátem na uvolněné místo po Jindřichu Forejtovi, dosavadním šéfovi hradního protokolu, je Miroslav Sklenář, který funkci v minulosti zastával. Jak vyšlo najevo, podal výpověď u společnosti China Energy Company Limited (CEFC), přes kterou do Česka směřují čínské peníze. Bývalý prezident Václav Klaus dnes řekl, že ho Forejtova kauza hluboce zasáhla. Prezident Miloš Zeman stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. O místo přišel mimo jiné kvůli kompromitujícímu videu, kde bere drogy.

Prezident Rozdělených států amerických

Prestižní americký časopis Time vyhlásil Donalda Trumpa osobností roku. Tituloval ho „prezidentem Rozdělených států amerických“. „Je to velká čest, hodně to pro mě znamená," uvedl Trump během rozhovoru s televizní stanicí NBC, kde se o prestižním titulu dozvěděl. „Trumpovo znásilňování pravdy a logiky nejenže mu zdaleka neublížilo, ale ještě jej posílilo," ohodnotila šéfredaktorka magazínu Nancy Gibbsová široce mediálně kritizovaný Trumpův přístup k faktům. Pozorným čtenářům neušlo, jak si grafici pohráli s písmenem M nad Trumpovou hlavou.

Dobývání Mosulu

Írán přesvědčil Irák o změně strategie u Mosulu. Iráčané chtěli město obkličovat ze tří směrů a na západě ponechat únikovou trasu, kterou by mohli využít civlisté, i když by tudy s nimi odcházeli také bojovníci samozvaného Islámského státu. Teherán tomu zamezil. Vzal ohled na svého spojence v Sýrii, který má zřejmě na dosah porážku povstaleckých skupin v Aleppu – příchozí bojovníci Islámského státu by pro Bašára Asada byli nevítanou komplikací. Írán proto lobboval za to, aby byly šíitské milice vyslány na západní frontu a odřízly tam spojení mezi Mosulem a syrskou Rakkou, tedy dvěma baštami IS. O možnost spasit se útěkem tak ale přišel i milion civilistů.

SDÍLET
sinfin.digital