5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Kristína Paulenková

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, CDU německé kancléřky Merkelové se chce před volbami zavděčit ostřejším postojem k migrantům a kauza kolem konce hradního protokoláře Forejta neutichá. To podstatné z dneška v našem přehledu. 

Rozpočet na příští rok schválen

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Maximální schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun. Ministr financí ale věří, že bude hospodařit ještě lépe. Sněmovna podle očekávání přidala peníze na sociální služby, na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na opravu památek. Opoziční návrhy neuspěly.

Merkelová za zpřísnění azylové politiky

Křesťanskodemokratická unie (CDU) v čele s kancléřkou Merkelovou oficiálně přitvrzuje. Přijala dokument příznačně nazvaný „Orientace ve složitých časech“. Před volbami, které jsou příští rok, podle něj bude pro zákaz nošení burky či nikábu na veřejnosti, podpoří přísnější azylovou politiku a naopak bude proti zvyšování daní. Nejsilnější německá parlamentní strana také vyzvala Turecko k dodržování migrační dohody mezi EU a Ankarou. 

sinfin.digital