5 věcí, které byste dnes měli vědět

ČTK

Michaela Kratochvílová

Po měsících dohadů naostro odstartovala elektronická evidence tržeb. Česká koruna může podle nejnovější analýzy posílit k euru až na 25,50 po konci umělého oslabování ze strany ČNB. A Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka budou jednat s prezidentem Tádžikistánu o bezpečnostních otázkách. Co dalšího se dnes hodí vědět?

Odstartovala EET

Ode dneška se do elektronické evidence tržeb zapojí na 40 tisíc podnikatelů v pohostinství. Vláda si od EET slibuje efektivnější výběr daní, narovnání podnikatelského prostředí a zvýšení příjmů do státního rozpočtu. Zákon má ale celou řadu kritiků mezi podnikateli i politiky a čelí protestům. INFO.CZ připravilo přehled zajímavostí a méně známých aspektů zákona, které se dotknou nejen podnikatelů.

Koruna bude posilovat

Z analýzy ING Bank vyplývá, že po skončení umělého oslabování měny ze strany ČNB by koruna mohla posílit ještě více, než se původně odhadovalo. Upozornil na to web ihned.cz. Koruna by vůči euru mohla posílit až o 5,9 % na hranici 25,5 Kč za euro. K uvolnění intervenčních opatření by mělo dojít ve druhém čtvrtletí roku 2017. Pokud by ovšem koruna posilovala příliš rychle, je možné, že bude ČNB opět intervenovat u hranice 26 korun za euro, upozorňuje hlavní ekonom ING pro Česko Jakub Seidler, který analýzu zpracoval.

Hledání příčiny tragédie

Stále více důkazů naznačuje, že za pondělním zřícením letadla ve střední Kolumbii mohl být nedostatek paliva. S odvoláním na vyšetřovatele o tom informoval server BBC. Teorii podpořil i šéf kolumbijského úřadu pro civilní letectví, podle kterého na základě předběžného ohledání místa tragédie neměl stroj v době pádu v nádržích žádné palivo. Na palubě bylo 77 lidí, přežilo jich šest.

Zeman a Sobotka budou jednat s tádžickým prezidentem

Miloš Zeman se na Pražském hradě sejde s prezidentem Tádžikistánu Imomalim Rachmonem, projednávat budou především otázky bezpečnosti. Pro obě hlavy státu to bude již druhé setkání, poprvé spolu jednali před dvěma lety. Tehdy byl hlavním tématem schůzky islámský terorismus, také vzhledem k tomu, že Tádžikistán sousedí s Afghánistánem. Na Hradě by měly být rovněž podepsány dohody o letectví či memorandum mezi národními knihovnami. Následně se hlava středoasijské republiky odebere do Kramářovy vily na setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Nová dohoda s FARC

Kolumbijský parlament schválil den po horní komoře rovněž jednomyslně mírovou dohodu, která by měla přispět k ukončení konfliktu mezi tamní vládou a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). První verzi mírové dohody odmítli v říjnu kolumbijští občané v referendu, o té nové veřejnost hlasovat nebude. Odzbrojování povstalců začne za devadesát dní.

sinfin.digital