5x krátce: Lex Babiš, nespokojená Hradní stráž nebo pošta zadržených Čechů

Legislativní chyba ohrožuje přijetí tzv. lex Babiš, zákona upravujícího mimo jiné vlastnictví médií. Policie České republiky se chystá nakoupit 92 nových aut v režimu utajení. Příslušníci Hradní stráže se ohradili proti nelogickým rozkazům, na vině je prý kancléř Mynář. Rozhodnutí o novém zdanění firem by mohlo tuzemsku přinést zisk. Z Turecka dorazil balíček od zadržených Čechů, co v něm bylo? 

Lex Babiš v ohrožení

Ministr financí Andrej Babiš.

Zákon omezující podnikání členů vlády, který vstoupil ve známost jako „lex Babiš“, možná čekají další úpravy. Podle informací serveru lidovky.cz si nechalo hnutí ANO vypracovat Parlamentním institutem rozklad zákona, který odhalil legislativní chybu. Předloha má směřovat do nejvyšších pater politiky a například zakazuje vlastnictví médií, s výjimkou těch internetových, členy vlády. V jejím znění toto ale není specifikováno a tím pádem se vztahuje na politiky všech úrovní, zastupiteli obcí počínaje. V jejich řadách se nacházejí vlastníci magazínů o včelařství či modelářství, kteří by se nově museli svých periodik vzdát.

Tajná auta pro policii

Ministerstvo vnitra vypsalo zakázku na dodávku 92 nových aut pro policii v celkové hodnotě 60 milionů korun. Podrobnosti podle informací deníku Právo zveřejněny nebudou, jelikož se na ni vztahuje nejnižší stupeň utajení, režim vyhrazené. Soutěže se tak mohou zúčastnit pouze ti dodavatelé, kteří splňují podmínky pro přístup k utajovaným skutečnostem. Hotovo má být do poloviny prosince.

 Hradní stráž se zlobí na Mynáře

Uzavření hradní brány u Černé věže, policejní kontroly při vstupu do Hradu spojené s dlouhými frontami, otevření Jeleního příkopu na žádost kancléře nebo salutování civilistovi – to vše vadí členům Hradní stráže. Z nelogických příkazů viní kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Právě on si nechal podle informací Aktuálně.cz otevřít jindy uzavřený Jelení příkop, aby si mohl zaběhat, nebo po příslušnících Hradní stráže vyžaduje, aby mu „vzdávali hold“. „Podobné manýry měli komunističtí potentáti. Dělali si z ochranky či vojáků obyčejné poskoky. (…) To už je vrchol. Proč by měl voják salutovat civilistovi? Tato čest se přece vzdává vojenské hodnosti a ne člověku,“ pozastavuje se nad kontroverzními příkazy bývalý vedoucí prezidentovy ochranky proti dlouhým zbraním Jan Ševčík. O kauze informují i Hospodářské noviny.

V případě nového zdanění ČR získá

Evropská komise se bude zabývat návrhem novely zdanění zisků firem v členských státech Evropské unie. Základem by mělo být sjednocení daňového základu, sazbu daně by si jednotlivé země nadále určovaly samy. Výsledkem by mělo být, že společnosti budou odvádět daně skutečně v místech, odkud pramení jejich zisky a nebudou je uměle přesouvat do zemí s nižším daňovým základem, jako se to děje v současnosti. Česko by tak mohlo podle ihned.cz ročně získat do svého rozpočtu dalších šest miliard korun.

Zatčení Češi poslali suvenýry

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří jsou v Turecku ve vazbě a obviněni z podpory terorismu, stačili před svým zadržením odeslat balíček do vlasti. Ten podle informací idnes.cz obsahuje osobní předměty Kurdů z Blízkého východu, které měly být vystaveny v České republice. Výtěžek z výstavy měl údajně putovat na výstavbu polní nemocnice v Sýrii. Zatčeným Čechům hrozí kvůli podpoře kurdských milic YPG vysoké tresty.

SDÍLET
sinfin.digital