5x krátce: Podpora pro obnovitelné zdroje, tunel Blanka 2 nebo miliardová zakázka pro zbrojaře

Evropská komise schválí potřebné notifikace, které brání vyplácení podpory obnovitelných zdrojů v Česku. Praha se pustí do stavby tunelového komplexu s pracovním názvem Blanka 2. Zbrojařské konsorcium Czechoslovak Group dodá Indonésii miliardovou zakázku. Přeplněné věznice by mělo vyřešit více udělených pokut. Církve poprvé zveřejnily zprávu o svém hospodaření.

Podpora pro obnovitelné zdroje

Evropská komise by měla 28. listopadu vydat povolení, které umožní vyplácení podpory pro obnovitelné zdroje v České republice, informoval deník E15. Kvůli chybějícím notifikacím došlo k zastavení vyplácení už v loňském roce. Energetický regulační úřad upozorňuje, že jeho úřad vyčká až na konečné schválení ze strany Evropské komise. „Dokud nemáme notifikaci v ruce, tak se pro nás nic nemění. To že notifikace někdy budou, jsme už slyšeli mockrát,“ nechal se slyšet mluvčí ERÚ Vladimír Černý.

Výstavba tunelu Blanka 2

Praha se chystá zahájit práce na výstavbě dalšího tunelového komplexu, který by měl usnadnit dopravní situaci v metropoli. Pracovní název díla je Blanka 2 a mělo by být ještě o deset miliard korun dražší než první tunel tohoto jména, jak informují Hospodářské noviny. Komplex bude důležitou součástí vnitřního městského okruhu a povede od výjezdu Blanky v Holešovičkách pod Bulovkou přes Balabenku a dále pod Jarovem až na Skalku, kde se napojí na Jižní spojku. První nákresy by měly být hotové na přelomu let 2017 a 2018.

Miliardová zakázka pro zbrojaře

Zbrojařskému konsorciu Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada se podařilo získat významnou zakázku na mezinárodním trhu. Indonésii by měla podle informací deníku Právo firma dodat vozy Tatra a transportéry Pandur v hodnotě přesahující miliardu korun. V letošním roce je to pro Czechoslovak Group už druhá zakázka dojednaná s indonéskou vládou, na jaře jí dodali raketomety RM-70.

Místo vězení pokuta

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by uvítal, kdyby soudy udělovaly více peněžitých pokut místo trestů odnětí svobody. Podle jeho názoru je to jedna z cest, jak zabránit přeplňování věznic. „Udělování peněžitých trestů soudci sice už v omezené míře využívají, chtěli bychom ale, aby se tento typ trestu stal častějším. Zatím tvoří jen čtyři procenta všech udělených trestů v České republice. (…) Když si člověk musí peníze vydělat a vynaložit úsilí na to, aby je získal, jejich ztráta pro něj bude větší osobní lekcí,“ řekl Zeman pražskému Deníku.

Hospodářské výsledky církve

Římskokatolická církev poprvé zveřejnila výsledky svého hospodaření. Od letošního roku začalo snižování příspěvků státu na činnost církví, které do roku 2030 klesnou na nulu. Výnosy církví po zdanění činily v uplynulém roce 108 milionů korun, jak informují Lidové noviny. „Hlavní směr investic jsou nemovitosti, protože podle církve představují základ dlouhodobé stability. Modely ukazují, že při rozumném hospodaření je možné vygenerovat potřebný zisk, aby církev mohla pokračovat v práci,“ domnívá se ekonomický poradce České biskupské konference Karel Matyška.

 

SDÍLET
sinfin.digital