62 miliard. Rozpočet loni skončil v rekordním přebytku, kritikům ale vadí málo investic

Poprvé za posledních 21 let se Česko dočkalo přebytkového rozpočtu. „Myslím, že výsledek je skutečně mimořádný. Je to kombinace různých faktorů,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. Výsledek je nejlepší v historii Česka, ačkoli si vláda původně schválila 70miliardový schodek. Kritici navíc kabinetu vytýkají málo investic a špatné plánování.

Ministr financí připisuje „skvělý“ výsledek lepšímu výběru daní, přílivu peněz z EU a snížení provozních nákladů. Opozice i část ekonomů ale tvrdí, že za vysokým přebytkem stojí také nízké investice, což se podepíše na budoucím vývoji Česka.

Státní rozpočet

„Když pominu, že se dramaticky navyšují výdaje na chod státu – tím myslím armádu 32 tisíc nových státních zaměstnanců – nejhorší je, že se neinvestuje. Na to v budoucnu doplatíme, protože česká ekonomika začíná narážet na hranice svých možností,“ řekl pro INFO.cz poslanec za opoziční TOP 09 František Laudát s tím, že je třeba investovat do dopravní infrastruktury a vysokorychlostního internetu.

Analytici problém vidí v rozdílu mezi plánem a dnes představeným výsledkem. Na rok 2016 totiž vláda původně schválila rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška to svědčí o tom, že „plánování je slabou stránkou celé vlády“. To kritizuje také opoziční TOP 09.

Babišův Agrofert měl letos nejnižší tržby za čtyři roky

„Je hrozné a zatím si nepamatuji, že by se někdo od roku 1990 v rozpočtu naplánoval schodek 70 miliard, a nakonec měl přebytek 62 miliard. To máme 132 miliard rozdíl,“ řekl redakci Laudát. Zároveň je ale podle něj „dobře, že státní závěrečný účet není deficitní“.

Naposledy se ministerstvu financí podařilo dosáhnout přebytkového rozpočtu po vzniku samostatné České republiky, tedy v letech 1993 až 1995. Dosud nejlepšího výsledku se Česko dočkalo v roce 1994, kdy přebytek činil 10,5 miliardy.

Hádaví politici: Kdo se do sebe pustil v roce 2016?

Od roku 1996 se výsledky hospodaření státu pohybovaly v záporných číslech a nejvyšší schodek (-192,4 miliard) zaznamenalo ministerstvo financí v roce 2009, kdy se svět potýkal s rozsáhlou ekonomickou krizí. V příštích 12 měsících má Česko hospodařit s maximálně 60miliardovým schodkem.

 

SDÍLET
sinfin.digital