ANALÝZA: Babišova vláda konečně získá legitimitu, co jí ale chybí?

HalfPageAd-1

Markéta Žižková

11. 07. 2018 • 09:30

Po zhruba tři čtvrtě roce předstoupí ve středu před poslance premiér Andrej Babiš se svým druhým kabinetem s žádostí o důvěru. Po přibližně dvě stě šedesáti dnech tak s největší pravděpodobností skončí „bezvládí“, které Česko v posledním roce prožívalo. Více jak šest měsíců z toho zemi vedla vláda bez důvěry, které navzdory deklaracím o usilovném „makání“ chyběla legitimita. Jaké významné kroky i tak podnikla a co se pro ni po získání důvěry změní?

Mobile-rectangle-3

Podle slov opozice vláda bez důvěry měla jen „topit a svítit“, tedy nepřijímat žádná důležitá rozhodnutí. S takovým výkladem se ztotožňovali i ústavní právníci. Dle nich neexistují žádná zvláštní pravidla pro kabinet v demisi. Zároveň ale platí, že je vláda podle české ústavy zodpovědná sněmovně a právě její mandát jí v případě, že nezíská důvěru, chybí. Nic na tom v tuzemském prostředí nemění ani silná podpora ze strany prezidenta, které se Andrej Babiš dočkal.

Právě postup Miloše Zemana vzbuzoval v uplynulých měsících hlavní otazníky. Babiše jmenoval dvakrát premiérem, aniž by po něm vyžadoval takzvanou stojedničku, tedy důkaz, že má mezi poslanci dostatečnou podporu. Ještě před několika měsíci dokonce tvrdil, že Babišovu vládu bez důvěry nechá vládnout klidně celá čtyřleté období až do dalších řádných voleb. Podle jeho výkladu ho ústava nesvazuje žádnými termíny. I podle ústavních právníků tak prezident vychyloval mocenský systém ve svůj prospěch.

„Makáme jako jeden tým“

Teoreticky měl kabinet v demisi podle odborníků přijímat jen takové kroky, které nemají trvalé dopady. V praxi tomu tak ale nebylo. Babišův kabinet se do změn vrhnul s heslem „makáme jako jeden tým“. Důležité kroky podnikl jak v domácí, tak zahraniční politice.

Prakticky hned po jmenování prvního menšinového kabinetu se ministři pustili do rozsáhlých personálních změn v rámci resortů i státních firem. Někteří náměstci, kteří byli odejiti, se kvůli tomu obrátili na soud.

Kabinet vedle toho začal pracovat i na systémových změnách. Připravil návrh novely služebního zákona, který měl učinit celý systém flexibilnějším. Narazil ale na ostrou kritiku od jednotlivých ministerstvech, odborů nebo Evropské komise. Jak INFO.CZ před časem informovalo, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová sice prezentovala své jednání s EK o novele jako velký úspěch, ze strany unijní instituce ale přetrvávají pochybnosti.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Vláda v demisi také schválila rámec státního rozpočtu na příští tok a střednědobý výhled hospodaření státu pro následující léta. Jak se sama chlubí v přehledu svých kroků, odsouhlasila „nejvyšší navýšení důchodů od roku 1989“. Více peněz slíbila i učitelům.

Na druhou stranu se ale dostala do sporu s ostatními státními zaměstnanci a odbory, kteří požadují plošné navýšení platů, a to už od letošního podzimu. Odboráři kvůli tomu hrozí protesty.

Kdo dostaví jaderné bloky?

Strategicky důležité kroky činila vláda i v oblasti energetiky. Schválila materiál k výstavbě nových jaderných zdrojů. Zatím ovšem nepadlo rozhodnutí, jak by měla být konkrétně financována a kdo bloky dostaví. Nová vláda by měla rozhodnout do konce roku.

Legitimitu postrádal premiér a ministři i na mezinárodním poli. Přesto byl kabinet činný i zde: například v případě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v březnu ve Velké Británii otráven látkou novičok. Kabinet se připojil k dalším evropským vládám a v reakci na otravu vyhostil tři zaměstnance ruské ambasády v Česku.

Premiér byl také u zásadních rozhodnutí ohledně strategie Evropské unie vůči migrantům. Jako svůj hlavní úspěch v evropské diplomacii sám prezentuje poslední summit, na němž padla pod stůl s konečnou platností možnost kvót na přerozdělování migrantů. Členské státy se shodly na tom, že v budoucnu budou o jejich případném zavedení rozhodovat jednomyslně.

Nové vládě chybějí ministři

Ve středu dopoledne předstoupí menšinová vláda ANO a sociální demokracie před poslaneckou sněmovnu a pokud se nestane něco opravdu nepředvídatelného, je jisté, že důvěru získá. V úterý si to pojistila podpisem toleranční dohody s komunisty. Ve středu se za ní přímo ve sněmovně postaví i prezident. Od získání důvěry tak bude mít i potřebnou legitimitu stvrzenou poslanci, kterým je podle ústavy odpovědná.

Ani současný kabinet ovšem není úplně „bez problémů“. Kvůli tomu, že se Babiš neshodl se Zemanem na nominaci europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí, vede resort ministr obrany a předseda soc.dem. Jan Hamáček. Současné dny už přitom ukazují, že v praxi není možné, aby stíhal agendu – například důležitá setkání – obou ministerstev. Zatím přitom není jasné, jak dlouho bude jeho dvojrole trvat. Poche a sociální demokraté stále trvají na europoslancově nominaci, prezident neustupuje ze své pozice.

„Řádného“ ministra nebude mít v čele ani resort spravedlnosti. Po obvinění z plagiátorství v případě diplomové práce odstoupila ministryně Taťána Malá. Její místo dočasně zaujme dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek.

SDÍLET

Billboard-bottom-1