Babiš je bezpochyby politický talent. A to bez ohledu na predátorské praktiky, říká politolog

Vratislav Dostál

16. 12. 2017 • 13:40

S politologem Lubomírem Kopečkem jsme tento týden u příležitosti jmenování jednobarevné vlády Andreje Babiše hovořili o příčinách jeho politického vzestupu. Kopeček nepochybuje, že je předseda hnutí ANO člověk s velkým politickým talentem, a to bez ohledu na to, že se v politice – stejně jako ve svém podnikání – chová predátorsky.

Příčin politického vzestupu Andreje Babiše je podle Lubomíra Kopečka několik. Patří mezi ně nejen jeho osobní nastavení, obrovské finanční zázemí, ale také systémové předpoklady spočívající v úpadku hlavních polistopadových politických pilířů. „Bez kolapsu dvou dosavadních hlavních pilířů stranického systému – tedy občanských a sociálních demokratů – by Andrej Babiš a jeho hnutí ANO neuspělo, nebo by maximálně zůstalo malou politickou stranou,“ nepochybuje politolog.

„Z mého pohledu je velmi podstatná ztráta důvěry v politickou reprezentaci v době hospodářské recese mezi lety 2008-2013, kterou dále prohloubily vládní nestabilita a skandály provázející toto období,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Pro hnutí ANO se tím podle něj otevřelo okno příležitosti, bez kterého by pravděpodobně neuspělo.

„Nejdůležitější moment je tady masivní policejní zásah na Úřadu vlády v létě 2013, který provázel enormní veřejný šok, což zásadně podlomilo důvěru veřejnosti v podstatnou část pravicových politiků. Před zásahem byly preference ANO prakticky nulové, po zásahu šly prudce nahoru,“ pokračuje Kopeček. Jinak řečeno, následný pád pravo-středové vlády Petra Nečase vytvořil pro hnutí ANO mimořádně příznivé podmínky pro politickou expanzi.

„Právě tehdy nastal klíčový moment politického průlomu hnutí ANO. Sebelepší profesionálové ANO by nedokázali podlomit důvěru veřejnosti v pravici, jako se to povedlo Mirku Topolánkovi, Petru Nečasovi, Ivo Ištvánovi a Robertu Šlachtovi. Problémy sociální demokracie před volbami 2013 i po nich pak toto okno příležitosti pro Babiše a jeho hnutí ANO dále rozšiřovaly,“ nepochybuje politolog.

Kromě toho si ale všímá, jak se Babišovi podařilo z hnutí ANO vybudovat efektivní politickou strukturu. „Pro jeho vzestup byl zjevně klíčový nástroj v podobě ANO, které ve stávající podobě představuje zcela loajální a organizačně silnou platformu, ve které má Andrej Babiš dominantní postavení. Hnutí ANO má v současné podobě opory v podobě plně profesionalizovaného zázemí realizujícího fakticky permanentní kampaň, a to už od roku 2013,“ říká Kopeček.

V neposlední řadě hovoří o trvalé ochotě Babiše investovat do nejlepších marketingových a dalších volebních profesionálů a dát jim – což je podle něj také velmi důležité - velkou volnost v politické komunikaci strany navenek. Kopeček nepochybuje, že jde ze strany předsedy hnutí ANO na české poměry o značně unikátní situaci. Stejně tak se podle něj Babišovi podařilo vybudovat velmi robustní územní struktury. „Hnutí ANO je dnes někde úplně jinde, než v letech, kdy vznikalo a nemělo organizačně téměř nic,“ dodává.

Za další podstatný prvek, který Babišovi umožnil politickou expanzi, označuje fakt, že hnutí ANO postrádá na rozdíl od starších stran jakoukoliv pevnější ideovou orientaci, což mu umožňuje flexibilně a zcela pragmaticky upravovat zaměření a apely strany dle vývoje poptávky na politickém trhu. Dobře to podle Kopečka ukazuje výrazná proměna voličského zázemí hnutí ANO, které bylo v roce 2013 výrazně jiné, než v letošních volbách. Zkrátka řečeno: zatímco tehdy cílilo spíše do středu a napravo politického spektra, nyní oslovuje spíše levicově orientovaný elektorát.

„Navíc ANO zatím nezažilo šok výraznější krize či porážky, což upevňuje autoritu lídra ve straně a umožňuje udržovat organizační model, kdy vliv dolních pater strany, tedy členů a nižších stranických struktur, na rozhodování podstatných záležitostí je velmi omezený,“ vypočítává dále Kopeček. Zvláštní kapitolou, a výhodou, je pak podle jeho slov pochopitelně také zázemí hnutí ANO ve vlastních médiích (MF Dnes, Lidové noviny, Impuls, 5+2 atd.). „Je to něco, co jiné strany nemají,“ upozorňuje Kopeček.

Za důležitý považuje Kopeček také převažující charakter podstatné části politiků ANO, které dost spojuje společný původ. „Tím není míněno jen spojení s Agrofertem, ale také fakt, že značnou část politiků ANO tvoří lidé s podobným manažerským naturelem, byť někdy neprošli Babišovým holdingem. Je to hodně důležité pro stále vysokou míru jednoty hnutí ANO, a to přes všechny problémy lídra, kterým v posledních měsících čelí. Bez této blízkosti v profesním původu a myšlení by se ANO dávno rozpadlo,“ myslí si politolog.

Svou roli nakonec hraje také kontext v podobě hospodářského vzestupu po roce 2013, který si voliči hnutí ANO spojují s Andrejem Babišem a jeho působením v čele ministerstva financí. Kopeček dle svých slov zkrátka a dobře nepochybuje, že je Babiš člověk s velkým politickým talentem. „A to bez ohledu na to, že se v politice chová predátorsky stejně jako ve svém podnikání,“ uzavírá rozhovor pro INFO.CZ.

SDÍLET