Babiš nemá hlasy pro další prodloužení nouzového stavu. „Naším cílem je, aby už nebyl potřeba,“ říká Bartoš

Vláda Andreje Babiše ani po dnešku nemá jistotu, že se jí ve čtvrtek ve sněmovně podaří prosadit další prodloužení nouzového stavu. Koaliční strany odmítly hlasovat o odškodňovacím zákoně, což byla jedna ze zásadních podmínek trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09. A pokud jde o Piráty a STAN, ti zase chtějí prosadit mimo jiné pandemický zákon. Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro INFO.CZ říká, že spolu s lídrem Starostů a nezávislých Vítem Rakušanem chtěli premiéra přimět k diskuzi o svých návrzích a jejich přínosu. „Zatím se zdá, že bohužel marně,“ dodává Bartoš.

Za jakých okolností by Piráti a STAN hlasovali pro prodloužení nouzového stavu?

Naším hlavním cílem je, aby nebyl nouzový stav už vůbec potřeba, ale nahradil se co nejrychleji pandemickým zákonem, který zbytečně neomezuje práva a svobody lidí. K tomu koneckonců vyzýváme vládu dlouhodobě. Proto i 20. ledna šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek dodal ministerstvu vnitra k pandemickému zákonu potřebné podklady.

V neděli jste jednali s Andrejem Babiše a Janem Hamáčkem. Zavázali se vám k něčemu?

Panu premiérovi a vicepremiérovi jsme předložili pětici návrhů, jak zlepšit covidovou situaci. Během jednání to vypadalo, že bychom mohli v některých případech dojít ke shodě, což by bylo ku prospěchu lidem i firmám. Bohužel po pondělním jednání vlády je zřejmé, že se pan premiér rozhodl podstatu našich návrhů ignorovat a prosadit si, pokud vůbec, svoje vlastní verze. Ty ovšem většinu palčivých problémů vůbec neřeší. 

My se budeme dál zasazovat o smysluplnou úpravu opatření, bez toho se totiž situace nezačne zlepšovat a lidé už jsou opravdu na pokraji sil. Konkrétně chceme výše zmíněný pandemický zákon, aby Česko nemuselo být neustále v nouzovém stavu. Prosazujeme postupný návrat žáků do škol, samozřejmě ve speciálním bezpečném režimu. Předjednali jsme také vyšší nemocenskou pro pacienty s covidem-19 včetně možného příplatku. Řešíme i antigenní testy ve firmách a kompenzace pro podnikatele s vazbou na tržby. A tlačíme na schválení návrhu na teritorialitu exekutorů, který by ulevil statisícům lidí v krizi.

Přesto, jaké záruky a opatření byste v případě, že zvednete ruce pro prodloužení nouzového stavu, od vlády požadovali?

Pro upřesnění - s panem premiérem jsme o prodloužení nouzového stavu vůbec nejednali. Nešlo o žádný výměnný obchod, kdy on podpoří naše návrhy a my za to zvedneme ruku k prodloužení nouzového stavu. Podobné handlování odmítáme. K setkání nás vedl fakt, že si řada občanů už bez nadsázky sahá na dno, ať už finančně či psychicky. Což se u nich samozřejmě projevuje frustrací i zoufalstvím a následně protesty proti epidemiologickým opatřením. 

Vláda to vytrvale ignoruje, stejně jako naše výzvy k nápravě. Rozhodli jsme se, že takhle už to dál nejde a že je třeba vše řešit s premiérem osobně. A pokusit se ho přimět k racionální diskuzi o potřebnosti našich návrhů a jejich přínosu pro zemi. Zatím se zdá, že bohužel marně.

Je ale vůbec realistické čekat, že to vláda, mám na mysli vaše požadavky, může do čtvrtka přijmout? 

Vláda už mnohokrát ukázala, že má-li na něčem zájem, dokáže takový návrh projednat velmi rychle. Bohužel tuto svou schopnost obvykle využívá pro svoje zájmy, a ne v zájmu občanů. 

Pro jaké prodloužení nouzového stavu byste případně hlasovali? Vláda žádá sněmovnu znovu o měsíc...

Prodloužení nouzového stavu o třicet dní jsme již čtyřikrát odmítli, nepřistoupíme na něj ani tentokrát. Naším hlavním cílem je, aby nebyl nouzový stav už vůbec potřeba, ale nahradil se co nejrychleji pandemickým zákonem, jak už jsem řekl. 

Jan Hamáček tvrdí, že pokud nebude nouzový stav prodloužen, bude to znamenat kolaps a chaos. Jakou alternativu k nouzovému stavu nabízí Piráti a STAN?

Některá důležitá opatření dnes bez vyhlášení nouzového stavu činit nelze, například nasazení vojáků a hasičů v nemocnicích či domovech pro seniory nebo uložení pracovní povinnosti studentům lékařských fakult. Vláda ovšem měla dávno přijít s takovým zákonem, který by to umožnil i bez nutnosti vyhlásit nouzový stav a zároveň by zachoval možnost pro případné kompenzace. K tomu jsme ji dlouhodobě vyzývali.

Jak to podle vás dopadne? Projde to ve čtvrtek?

Nemá smysl předjímat výsledky hlasování. Pro nás je teď hlavní prosadit návrhy, které by pomohly lidem a firmám v současné krizi. Na to se primárně soustředíme.

sinfin.digital