Babiš: Podařilo se nám nakoupit další čtyři miliony dávek vakcíny od společnosti Pfizer/Biontech

urm

Česko minulý týden nakoupilo další čtyři miliony dávek vakcíny proti koronaviru od společnosti Pfizer/Biontech. Celkový počet dávek by tak měl dosáhnout osmi milionů. „To znamená, že těch 31 očkovacích center, které máme připravené, budeme muset rozšířit. Protože tato vakcína má specifikum, že musí být transportována a skladována při teplotě -70 °C,“ uvedl Babiš ve svém tradičním „Čau lidi“.

Česko v několika příštích týdnech bude využívat i další vakcíny, především pak vakcínu od společnosti Astra Zeneca, která čeká na schválení v Evropské unii. Celkem by mohlo být očkováno až devět milionů Čechů, což si vyžádá téměř 16 milionů dávek. „Samozřejmě jsme na to očkování připraveni. Nejdřív, dnes, se očkují ve čtyřech pražských nemocnicích a dvou brněnských nemocnicích hlavně lékaři, sestry a ti, kteří bojují v první linii. A samozřejmě i senioři a vojenští veteráni. Takže je jasný plán, jak budeme očkovat,“ uvedl premiér v neděli.

Tento týden by do Česka měla dorazit druhá dodávka od firmy Pfizer v množství 19 500. „Ta už bude rozdělena mezi jednotlivými kraji, to znamená hlavně bude dodávka do Fakultní nemocnice Ostrava, která by měla dostat 2 925 dávek, protože skutečně situace v Moravskoslezském kraji je nejhorší. Je tam nejvíce pacientů v nemocnicích, je tam nejvíce pacientů na JIPkách. Celkově dostaneme od firmy Pfizer v prosinci a v lednu 355 875 dávek,“ řekl Babiš.

sinfin.digital