Babiš se zastal Metnara. Udělal prý možná chybu, k rezignaci ale důvod nevidí

25. 07. 2018 • 16:32

Premiér Andrej Babiš se zastal ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO). Podle Babiše se Metnar možná dopustil chyby v citaci, v seznamu použitou literaturu ale měl. Premiér to uvedl pro deník Právo. Ministr Metnar by se k diplomové práci měl vyjádřit do konce týdne, teď ji analyzuje. Na analýzu si počká i Babiš. Kvůli podezření z plagiátorství v závěrečných pracích už rezignovali na své posty dva ministři Babišovy vlády – Taťána Malá a Petr Krčál. 

„Je to ale jiný případ než ty dva předchozí. Pan Metnar knihy, ze kterých čerpal, má uvedeny v seznamu literatury, ale ty citáty neoznačil. Také experti říkají, že to není plagiát. Je třeba říci, že zodpovědnost má i vedoucí práce, ne jen student,“ řekl Babiš pro Právo. Premiér poukázal na Metnarovy kvality jako kriminalisty a vyšetřovatele žhářského útoku ve Vítkově.

Podle vedoucí jeho diplomové práce Dany Foriškové by měl Metnar rezignovat. „Když odešla paní Malá, tak si myslím, že by mělo být měřeno stejný metrem a měl by na tuto pozici rezignovat. Je to můj názor, jestli pochybil a nedodržel to, co mu bylo mnou řečeno, řekla Forišková serveru iDNES.cz.

Forišková uvedla, že vždy upozorňovala studenty na nutnost uvést zdroj. „Vedla jsem několik prací jak na Vysoké škole báňské, tak na Ostravské univerzitě a když jsem přišla na to, že student něco opsal, tak jsem ho na to upozornila. Ale nemusíte na všechno přijít,“ řekla serveru.

Mluvčí školy Adam Soustružník ČTK řekl, že si zástupci univerzity musí nejdříve prostudovat Foriškové posudek k Metnarově práci. Dodal, že Forišková v současnosti zaměstnankyní univerzity není.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. Česká televize uvedla, že jeho diplomová práce obsahuje seznam použitých zdrojů, je v ní ale velmi málo průběžných odkazů. Některé strany jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text.

Metnar v reportáži nevyloučil rezignaci, pokud by se podezření z plagiátorství potvrdilo. „Diplomovou práci analyzuji a očekávám, že se vyjádřím do konce týdne,“ napsal dnes ministr ČTK. 

Média citují IT specialistu Vysoké školy ekonomické Jana Macha, podle kterého diplomovou práci Metnara nelze označit za plagiát jako v případech ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří museli ve svých funkcích kvůli plagiátorství skončit.

Mach dnes ČTK řekl, že práce, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě existuje jen v tištěné podobě, a není tedy možné ji zkontrolovat v antiplagiátorském softwaru. Při posuzování Metnarovy práce ji porovnal s knihou prorektora pro vědu na Vysoké škole ekonomické v Praze Petra Musílka, kterou Metnar uvedl v seznamu použité literatury. Na několika stranách kontrolované práce přitom podle Macha autor z této knihy čerpá, aniž by ji uvedl jako zdroj. „Neoznačil bych to jako plagiát, ale za horší práci se zdroji,“ konstatoval.

Ani podle Musílka se Metnar zřejmě nedopustil vědomého plagiátorství. Některé pasáže jeho práce považuje odborník za věcně „poměrně dobře zpracované“. Kvalita zpracování práce by podle něj ale mohla být lepší. „I když absolvent L. Metnar knihu Trhy cenných papírů uvádí v použité literatuře a několikrát i v textu, jsem toho názoru, že citační úroveň v úspěšně obhájené diplomové práci měla být i v roce 2004 na poněkud vyšší úrovni,“ uvedl ekonom ve svém prohlášení, které má ČTK k dispozici a které dnes poslal mimo jiné premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Pokud Ostravská univerzita sestaví odbornou komisi pro posouzení kvality Metnarovy diplomové práce, je Musílek připraven se na její činnosti podílet, dodal.

Je to ale jiný případ než ty dva předchozí. Pan Metnar knihy, ze kterých čerpal, má uvedeny v seznamu literatury, ale ty citáty neoznačil. Také experti říkají, že to není plagiát. Je třeba říci, že zodpovědnost má i vedoucí práce, ne jen student,“ dodal Babiš.