Babišova vláda znovu „přidusí“ Česko. Nouzový stav bude od pondělí

Vláda ve středu po půl roce opět schválila nouzový stav. Platit bude od pondělí třicet dnů a jeho důsledkem budou restrikce, které značnému počtu lidí přinesou existenční problémy. Nárůst pozitivně testovaných na covid-19 je tak velký, že podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly není jiné cesty. Vyvolává to celou řadu otázek: Kdo to ekonomicky nepřežije? A co to provede s nadcházejícími volbami?

Vláda hledá balanc v rámci těžko řešitelného rébusu: jak zastavit šíření koronaviru a současně nezasahovat do ekonomiky. Jisté je, že obojího zároveň dosáhnout nelze. Pokud kabinet Andreje Babiše ohlásil nouzový stav – a spolu s ním několik dalších vcelku zásadních restriktivních opatření (třeba venkovní aktivity budou od příštího týdne omezeny na dvacet lidí, vnitřní na deset) –, je vcelku jasné a v jarních měsících prokázané, že se to nemůže nepromítnout do ekonomiky a podnikání.  

Pravdu měl v tomto ohledu během dopolední sněmovní rozpravy Miroslav Kalousek z TOP 09. „Zdůrazňuji, že ta rozhodnutí nekritizuji, že chci věřit, že jsou správná a opravdu pomohou snížit reprodukční číslo. Nicméně ono uzavření restaurací v deset hodin prostě má své ekonomické dopady, zejména tedy do ekonomik těch provozů. A zákaz muzikálů, oper a předpokládám tedy i koncertů sborového zpěvu, prostě má svůj ekonomický dopad také. A tady zejména na živnostníky, osoby samostatně výdělečně činné, v daném oboru,“ řekl před poslanci.

Tím to ale nekončí: životně ohrožené jsou teď hudební kluby. Už dříve byly pozastaveny kulturní akce, na které nejsou lístky výhradně k sezení, a nově jsou zrušeny všechny velké koncerty nebo operní a muzikálová představení. Restrikce pocítí i sport, který se bude hrát bez diváků. To se týká i prvoligového hokeje i fotbalu, kde to rovněž znamená ekonomické ztráty.

Babiš hraje vabank. To hlavní ale přijde až po sečtení volebních výsledků

sinfin.digital